Lepisteslerim Akvaryumdan Dışarı Atlıyor

donjuanÇevrim Dışı

İl: Burdur
donjuanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Ekim 2006 16:45

Merhabalar arkadaşlar, yaklaşık 4-5 gün önce bir avkaryum kurdum. Ve yeni başlayacak olan arkadaşlara Canlı Doğuranlar sınıfından Lepistes önerilmiş. Bende bunu dikkate alarak 6 Lepistes, 2 Black Moly, 1 Çöpçü ve 1 Vatos aldım...

Akvaryumumu kurdum ilaçlandırma olarak yanlızca su hazırlayıcı kullandım yaklaşık 25 lt alan akvaryumuma 1 yemek kaşığı kadar döktüm. Zaten iyi su kullanıyorum.

Ayrıca Isıtıcı aldım suyun ısısını 26-27 derecede kalacak şekilde ayarladım. Balıklarım gayet iyi idi ta ki bugüne kadar dün gece sahur vakti Lepistes'lerimden birini akvaryumdan dışarı atlamış ama abim hemen balığı bulup akvaryumun içerisine geri koydu... Fakat öğle saatlerinde bir diğeri dişi ve sanırım hamile olan kendini avkaryumdan dışarı atmış, tabii maalesef onu kaybettik  , bu dışarı atlamalar neden gerçekleşiyordur ve nasıl kurtulabilirim???

Şimdiden ilginize Teşekkürederim...

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 05 Ekim 2006 16:49

en basit yol üzerine tamamını kapatacak şekilde  bir şey koy zaten atlayamazlar sonra

GülmeGülme

zeytindalıÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Isparta
zeytindalıÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 05 Ekim 2006 16:49

suyunuz hazır olmadan balıkları atmamalıydınız.

dinlenmiş suyunuz varsa yarısını değiştirin.

donjuanÇevrim Dışı

donjuanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Ekim 2006 16:59

Arkadaşlar zaten akvaryumum önce hazırlandı suyu, ilacı koyulmuş bir şekilde bir buçuk gün motor çalıştı ve bu süreç içerisinde akvaryum boştu yani su kültürlendi ısısıda 26 derece idi... Ve balıkları getirdiğimde, onları getirmiş olduğum kaptan çıkarmadan akvaryuma koydum ikisininde su sıcaklığı eşitlensin diye yakşalık 30 dk kadar bu şekilde kaldılar sonra bir kepçe yardımı ile balıkları içlerine koydum akvaryumcudan getirdiğim suyu içerisine karıştırmadan...

captsquashÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
captsquashÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 05 Ekim 2006 17:02
Vatozunuz çok mu büyük?Lepistesler kovalanmadığı sürece akvaryum dışına atlamıyor diye biliyorum(en azından benimkiler öyleydi)

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 05 Ekim 2006 17:02
Balık ekleme işleminde bir eksiğiniz var.Balıklar poşetteyken ve ısı dereceleri aynı iken akvaryumdan bir miktar su alıp poşetin içine atmalıydınız.Böylelikle su değişiminden etkilenmezlerdi.Lepistes su değişimlerinde hassas bir balık.Bu işlemlere dikkat etmek gerekir.

emiirÇevrim Dışı

Özel Üye
emiirÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 05 Ekim 2006 17:21

[QUOTE=Balik Yemi]Balık ekleme işleminde bir eksiğiniz var.Balıklar poşetteyken ve ısı dereceleri aynı iken akvaryumdan bir miktar su alıp poşetin içine atmalıydınız.Böylelikle su değişiminden etkilenmezlerdi.Lepistes su değişimlerinde hassas bir balık.Bu işlemlere dikkat etmek gerekir.[/QUOTE]

İyi de, balıkların zıplamasıyla ne alakası var ben anlayamadım doğrusu.

neiseneÇevrim Dışı

neiseneÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Ekim 2006 17:24
Benim de bir lepistesim doğurması icin ayırdığım tanktan atladı ve maalesef kaybettim. Bunun sebebi olarak ben ortam değişimini görmüyorum. Elimden yirmiye yakın lepistes geçti hiçbirinde olmamıştı böyle birşey. Bence tankın yüksekliği az ise hızla yukarı çıkarken tanktan çıkmış olabilir. Benim önerim en az 30 cm yüksekliğinde bir tank ve erkeklerden hızlı kaçmasını engelleyecek dekorlar .

sevko31Çevrim Dışı

İl: Antalya
sevko31Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Ekim 2006 17:33

Sayın Emrah bey,

Akvaryumunuza yeni koydugunuz balıklarda bu sekilde hasas davranıslar görülebilir zamanla alışırlar bu arada sizin yapabileceğiniz,akvaryumun suyunu biraz azaltabilirsiniz.Diğer arkadaşın bahsettiği gibi kovalamacalarda kaçıp dinlenebileceği herhangi bir dekor oluşturabilirsiniz.Sanırım kapagınız yok hava geçirecek bir bezle en azından akşamları yanında olmadığınızda üzerlerini kapatabilirsiniz.Saygılar.

gulayÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
gulayÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 05 Ekim 2006 17:35
Lepistesler normalin dışında bir durum yoksa dışarı atlamazlar. Bu normal dışı durum da genelde su şartlarının olumsuzluğundan kaynaklanır, örneğin düzensiz yapılan haftalık su değişimlerinden ötürü tankta aşırı miktarda zehirli madde birikmesi gibi. Ancak sizin tankı uygun şekilde ve yeni kurduğunuzu varsayarsak, Zafer Bey'in dediği gibi yeni su şartlarına alışamamaktan ileri gelen bir problem olmalı. Bu sürede stres yaratacak (ani ışık, cama birden yaklaşma, ısı değişimi gibi) etkenleri engellemeye çalışın ve tankın açık yerlerini kapatın. Su değişimlerini zamanında yapın ve tankta başka tür bir problem var mı gözlemleyin, çözemediğiniz bir şey olursa buraya yazarsınız.

sevko31Çevrim Dışı

İl: Antalya
sevko31Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Ekim 2006 17:42

http://www.blogcu.com/akvaryumum/1015881/

Bu yazıyı okursanız belki faydası olur.

donjuanÇevrim Dışı

donjuanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Ekim 2006 21:10
Çok teşekkürederim arkadaşlar, sonuç olarak teşhislerinizden bana en yakını akvaryum içerisindeki kovalamaca ya da ani ışık olayı, çünkü diğer teşhislerin olabileceği düşünülerek gerekli önlemler alınmıştı... Şimdi üstünü kapadım ve içerisine birkaç dişi Lepistes daha almaya karar verdim, göstermiş olduğunuz ilgiye sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum... Diğer bilgileride dikkate alacağım tekrardan...
Daha sonra tekrardan bir problemim olursa ki inşallah olmaz :) yine yazarım sizlere arkadaşlar...