Balıkların Cinsiyet Değiştirmeleri:)

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 05 Haziran 2006 18:00

Merhaba arkadaşlar...
    Çok sevdiğim bir arkadaşıma balıkçılardan biri Kadanga yavrularının su ortamını sevmezse cinsiyet değiştirdiklerini söylemiş. Bu olayın bir gerçekliği varmı bilgilerndirirseniz sevinirim saygılarımla.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

egemixÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
egemixÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 05 Haziran 2006 18:13

Bu balık için duymadım ama değiştiren türler var biliyorum.

Saygılar,

redblueÇevrim Dışı

İl: Istanbul
redblueÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Haziran 2006 18:25
Merhaba,bildiğim kadarıyla lepistesler cinsiyet değiştiriyor.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 05 Haziran 2006 19:30

MERHABA...

KILIÇ BALIKLARININ  ORTAMDAKİ  DİŞİ SAYISINA GÖRE  CİNSİYET DEGİŞTİRDİKLERİNİ  BİLİYORUM.AMA CİKLETLERİN  DEGİŞTİRDİGİNİ  HİÇ  DUYMADIM ......

SaRCoPhiLiuSÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Tekirdag
SaRCoPhiLiuSÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 05 Haziran 2006 19:46

Ne Lepistes,ne kılıçkuyruk hiçbir şekilde cinsiyet değiştirmezler..Chiclidler arasındada cinsiyet değiştiren tür yoktur.Kesin konuşuyorum gibi görünsede bilim yeni şeyler bulup kanıtlarsa sözlerim kesinlikten çıkabilir.Kısaca açık kapı bırakmalıyım.Nitekim 15 yıllık deneyim,bilgi birikimi,okuma-araştırma  bana yukarıda yazmış olduğum herşeyin altına imzamı koymamı emrediyor..Bu arada cinsiyet değiştiren balık türleri mevcuttur..

Saygılar..

SaRCoPhiLiuS2006-6-5 19:48:15

meksefeÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
meksefeÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 05 Haziran 2006 21:11

iyi akşamlar arkadaşlar . Cinsiyet değişimi ile ilgili sarcoplius  özel forum üyesine vermiş olduğu bilgi için teşekkürler. Benim de katmak istediğim ve bize acı tecrübe olan bir durumu söylemek istiyorum. Soru : Yavru balıkları çoğunlukla nerden alırız =AKVARYUMCULARDAN balıkların şekli ve görüntüsü = EBATINA GÖRE AŞIRI RENKLİ VE GÖZ ALICI  Aldıktan bir müddet sonra yaşatabilirsek durumu = RENK GİDER VE YÜZDE DOKSAN ERKEK OLUR .SONUÇ = hAYAL KIRIKLIĞI .Arkadaşlar sebebi mağlum hormonhormon balığın normal yaş fiziğinden daha hızlı büyümesine göze hitab etmesi için aşırı renklenmesine yani göz boyama işine hitab ediyor ve bu balıklardan büyük boy olarak dişi ve ya erkek diye aldığınız balıklar bir zaman sonra tam tersi çıkabilir . Bu cinsiyet değiştiriyor anlamında değil hormonun etkisinin geçmesiyle hayvanın gerçek kimliğe bürünmesirin. Sabrınıza teşekkürler

SaRCoPhiLiuSÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Tekirdag
SaRCoPhiLiuSÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 06 Haziran 2006 20:44

Üretim çiftliklerinde üretilip ticari amaç için hazırlanan balıklar maalesef hormon takviyeli,renklendirici bazlı yemler ile beslendirilirler.Bir sürü amatör balıkçı akvaryumcularından bu yavruları satın alırlar.Deneyimsiz bu arkadaşlara bir çok balık türü erkek-dişi diye söylenerek verilir.Nitekim alınıp evden yaşamaya başlayan balıklarda renk atması,yemlenmeme ve cinsiyet değişimi!! gözlenir.Asıl olan cinsiyet değişimi olmamakla birlikte balık farklı bir yem ile beslendiğinden kaynaklanan aslına dönmesidir.(Örn:Erkek Ahli diye alırsınız,rengi gider bir zaman sonra bakarsınız balık dişi v.b.)Burda tavsiyem alıcağınız balığın cinsiyet ayrımını yapabileceğiniz renk ayrımı değilde kuyruk,yüzgeç v.b. karakteristik özelliklerine bakmanız olacaktır.Akvaryumcularınıza fazla güvenmemenizi öneririm.Onlar işin ticari boyutundalar..

Saygılar..

strangerÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
strangerÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 06 Haziran 2006 21:42
Clown fishler cinsiyet değiştirebiliyor.2 balık alın büyük olan erkek oluyor.En kolay cinsiyet ayrımı yapma yöntemi.