Kardeşlerin çiftleşmeleri zararlı mı?

cincoolÇevrim Dışı

İl: Ankara
cincoolÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Temmuz 2006 16:14

Arkadaşlar,lepisteslerimin hepsi kardeş ve çiftleşecek olgunluğa geldiler.Formda bazı yerlerde kardeşlerin çiftleşmelerinin zararlı olduğunu okudum.Bu ne kadar doğru  ve doğruysa ne yapmalıyım?

Saygılar...

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Scooant07Çevrim Dışı

İl: Antalya
Scooant07Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Temmuz 2006 16:17

%90 nı sakat ve özürlü çıkacaktır.Başka akvaryumcularla takasa girerek kardeşlik oranın düşürebilirsin.

Saygılar...

Aquila infernaÇevrim Dışı

Aquila infernaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Temmuz 2006 16:24

Takasa ne dersiniz?Tanıdığınız biri varsa, balıkalrı takas edin; erkekler azınlıktaysa erkekleri yeni erkeklerle değiştirin, dişiler azsa dişilerinizi değiştirin.

Mustafa_166Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
Mustafa_166Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 30 Temmuz 2006 00:38

Bencede takas edin yavruları riske atmayın.Çünkü ortada %90 gibi bir oran var.

aluzilÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Bursa
aluzilÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 30 Temmuz 2006 00:39

mrb hangı seneydı tam hatırlamıyorum ama 1987 -88 -89 olabılır 1 metrelık akvaryumumda yuzlerce lepıstesım vardı bol bıtkılı lımon ve amazon bıtkılrı arasında belkı 200-300 balık vardı mahalledekı komsulara ese dosta onlarca balık verıyordum ozamanlar kardeş balıkmıs yok nıtratmış belkı ınanamayacaksınız eskıler bılır hava motoruna hortumla bağlanan sadece dısarı hava sayesınde su cıkartan sungerlı filtreler kullanıyorduk hıiç kuyruk curumesıymış mantarmıs boyle hastalıklar yoktu .simdı hersey mağlum butun balıklar hormonlu akvaryımcudan alıyorsun iki gun sonra hepsı oluyor nedenını soruncada akvaryumculardan mantıksız cevaplar alıyorsunuz anlatmak istediğim guzel gozuksun renklı olsun dıye balıklara hormon verıyorlar ve yetıstıklerı sulardan alınanca hemen hastalanıp oluyorlar eskıden  boyle değildı sımdı bu kadar yıllık tecrubeme rağmen ben bıle ne yapacağımı bılemıyorum akvaryumunuzda doğup buyuyen bır balık kesınlıkle dayanıklı  sağlıklı bol yavru veren bır canlı oluyor kendınız buyutun yetıstırın dısardan balık almayın farkı goreceksınız benım kısısel gorusum bu belkı bazıları yanlış anlayabılir deneyın ve gorun

sadece sabır

kursatufukcoskunÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
kursatufukcoskunÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 30 Temmuz 2006 17:27
[QUOTE=aluzil]

mrb hangı seneydı tam hatırlamıyorum ama 1987 -88 -89 olabılır 1 metrelık akvaryumumda yuzlerce lepıstesım vardı bol bıtkılı lımon ve amazon bıtkılrı arasında belkı 200-300 balık vardı mahalledekı komsulara ese dosta onlarca balık verıyordum ozamanlar kardeş balıkmıs yok nıtratmış belkı ınanamayacaksınız eskıler bılır hava motoruna hortumla bağlanan sadece dısarı hava sayesınde su cıkartan sungerlı filtreler kullanıyorduk hıiç kuyruk curumesıymış mantarmıs boyle hastalıklar yoktu .simdı hersey mağlum butun balıklar hormonlu akvaryımcudan alıyorsun iki gun sonra hepsı oluyor nedenını soruncada akvaryumculardan mantıksız cevaplar alıyorsunuz anlatmak istediğim guzel gozuksun renklı olsun dıye balıklara hormon verıyorlar ve yetıstıklerı sulardan alınanca hemen hastalanıp oluyorlar eskıden  boyle değildı sımdı bu kadar yıllık tecrubeme rağmen ben bıle ne yapacağımı bılemıyorum akvaryumunuzda doğup buyuyen bır balık kesınlıkle dayanıklı  sağlıklı bol yavru veren bır canlı oluyor kendınız buyutun yetıstırın dısardan balık almayın farkı goreceksınız benım kısısel gorusum bu belkı bazıları yanlış anlayabılir deneyın ve gorun

sadece sabır

[/QUOTE]

Aluzil kardeş imzanızı eklermisiniz?

AlpBökeÇevrim Dışı

AlpBökeÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Temmuz 2006 19:34
Bende kardeşler arası çiftleşmenin büyük zararlara yol açacağını düşünmüyorum en azından başıma kötü birşey gelmemişti canlıdoğuran beslediğim dönemlerde.

ZARGANAÇevrim Dışı

İl: Mugla
ZARGANAÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Temmuz 2006 19:59
Kardeş balıklardan doğan yavrular,sakat olmasa bile renkleri solgun oluyor,bencede balıkları takas edin daha iyi verim alırsınız.

veliferaci_93Çevrim Dışı

veliferaci_93Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 31 Temmuz 2006 13:55
Arkadaşım merak etme.Kardeş çiftleşmesiyle hiçbirşey olmuyor.Ben 8 yıl canlı doğuran besledim.Başlangıçta 1 e 2 d alırdım.Yavruları birbirinin yavrularıyla çiftleşirdi.Hiçbirşey olmazdı.Renk solması,kamburluk vs.Bunların hiçbiri olmadı. 

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 31 Temmuz 2006 14:06

Yanlızca renk kayıpları yaşarsınız.

Bunun önüne geçmek için yapmanız gereken farklı renklerde erkek alıp akvaryuma atmanız olacaktır.

Bu sayede güzel karmalar yapabilirsiniz.

Bu sakat çıkma olayındada %90 risk vermiş arkadaş garibime gitti.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 02 Ağustos 2006 14:13
[QUOTE=aluzil]

sadece sabır

[/QUOTE]

arkadasıma hak verıyorum bende aynı sartlarda balık besledım ama %90 bırakın hatta saakt balık gormedım desem yeridir özellikle özellikle nitrat filan kelimesini ben bu siteden öğrendim arkadasım son olarak sen balıkları olduğu gibi bırak yavrunun yavrusunu almak kadar güzel bir duygu yok ki

atalarımız hep der zaten evlat bir başkadır ama torun bambaşka bir sey diye

aliverovicÇevrim Dışı

aliverovicÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Ağustos 2006 15:29

Kardeş eşleşmelerinde ileriki zamanlarda renk gösteriş ve sağlık sorunları ile karşılaşılacağı herkez tarafından söylenir kimisi bu sorunlarla karşılaşmamıştır bu ayrı birşey tabi ben çarprazlama taraftarıyım daha önceden çarprazlama konusunda oldukça güzel ve anlaşılır şekilde bir meraklının yazdıklarını sizinle paylaşayım

çaprazlamayı yapmak için dişinin de erkeğinde daha önce hiç esleşmemiş olmaları şartmış. Ama önce bunları yaklaşık 3 ay ayrı akvaryumlarda elimden geldiği kadar iyi baktım. Daha sonra bu balıkların ikisini ayni akvaryuma alıp dişi yavrulayana kadar ayni yerde tuttum. Daha sonra doğan yavruları dişi ve erkek olarak tekrar ayırdım. Bu ayrımı yapmak hiçte zor olmadı ufak bir dikdörtgen bir kavanoza yavruları koydum ve kavanozun 3 tarafını siyah kartonla kapattım üstten 100 wattlık bir ampul yardımı ile ve birde büyüteç ile erkek ve dişinin ayrılması çok kolay oluyor. Dişilerin anal yüzgecinin bulunduğu yerde siyah bir noktacık erkekte ise ufak bir uzantı seklinde bir organ bulunuyor. Bu yavruları erkek dişi diye ayırdıktan sonra bunları da 3 aylık olana kadar besleyip baktım. İçlerinden en belirgin erkeği annesi ile ve en belirgin dişiyi de babası ile esleştirdim.

Bu çaprazlamayı istediğiniz kadar uzatabilirsiniz. Ben yaklaşık 1 sene içinde kuyrukları oldukça büyüyen dayanıklı sağlıklı ve çekici albenisi olan birçok yavru safkanlar ürettim.

Bunları sizlerinde yapmasını tavsiye ederim. Bu çaprazlama olayı sadece lepistesler için değil bütün canlı doğuran türler için geçerlidir. Eğer denemek istiyorsanız daha önce hiç çiftleşmemiş 1 erkek ve bir dişi herhangi bir tür balık almanız yeterli 1 yıl içinde gözlerinize inanamayacağınız derecede güzel yavrular ve yetişkin balıklar elde edeceksiniz.

Ama bu sadece balığın bakımıyla değil güzel ve dengeli beslenmesi sık bitki örtüsünün bulunması oksijen oranının iyi ayarlanması ile olacaktır.

onuruygunÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Kocaeli
onuruygunÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 03 Ağustos 2006 04:19
Erkekleri takas etmek her zaman daha verimli olur. Bence erkeklerin en az %25'ini takas edin.

Özen GünayÇevrim Dışı

Özen GünayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Ağustos 2006 13:07
Çok uzun yıllar lepistes beslemiş olmama rağmen benim hiç sakat yavrum olmadı. Dayanıklılık açısından zayıf olduklarını da söyleyemem ama renklerde biraz fark olabiliyordu.