Bitki akvaryumu

YBNÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
YBNÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 27 Ocak 2008 23:34
18 litre'lik bir akvaryumda eğer co2 enjeksiyonu yapılacaksa kolay gibi görünsede o kadar kolay değildir. Çünkü küçük akvaryumlarda su dengesini stabil yada stabile yakın tutmak oldukça zordur.

- Böyle küçük akvaryumlarda excel kullanmak en mantıklısıdır, suyun ph'ını değiştirmez fakat bitkilerin buna adapte olma süreleri vardır.

- Excel kullanıldığında gönül rahatlığıyla şelale filtre kullanılabilir.

- Uygun bir ışık kaynağı seçilmeli, fakat bu ışık kaynağı suyun ısınmasına sebep olmamalı.

- Güneş ışığı görmemeli, küçük hacimler güneş ışığına maruz kaldıklarında ısıları inanamayacağınız kadar artabilir.

Nano akvaryumlarda bence en büyük sorun buharlaşmadır, bu akvaryumlarda su oldukça kolay buharlaşır ve yerine r/o suyu eklemezseniz zamanla sudaki tuz oranı yükselir. İlk birkaç ay sorun olmasa da bir süre sonra canlı kayıpları söz konusu olabilir.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

maussollosÇevrim Dışı

İl: Mugla
maussollosÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Ocak 2008 00:10

Yiğit bey ve CO2 konusunda uzman diğer arkadaşlar madem yeri gelmiş sorayım, daha önce bazı yerlerde sordum fakat cevap alamadım, bu kez cevap bulabilirim belki.

Elimde kullanmadığım scuba dalış tüplerinden var.Bunun içine yangın söndürme malzemeleri satan yerlerden CO2 doldursam ve akvaryuma versem temel de sizin tüplü elenoid valfli sistemleriniz gibi bir sistemin işini görebilirmi?Bir tüp herhalde 1 sene gider gibi geliyor, 200 bar basınçlı ve 12 kg'lık bir tüp bu.Hemde inanılmaz ucuz olur.

Saygılarımla.

umutdokuzÇevrim Dışı

İl: Adana
umutdokuzÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Ocak 2008 00:23

Çok şaşırdım ya herkez benim sormamı bekliyormuş demekki.Exell mi nedir?Bu nasıl kullanılır peki.İsmini büyük ihtimalle yanlış kullandım kusurabakmayın.

umutdokuz2008-01-28 00:23:56

illiyuankaÇevrim Dışı

İl: Istanbul
illiyuankaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Ocak 2008 00:29
Evet arkaşlar bu excel gübrenin yerini tutcak kadar bitkilere yararı olurmu ?

umutdokuzÇevrim Dışı

umutdokuzÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Ocak 2008 00:45
Bu exel nedir ya gübrenin yerini tutan birşeymi?

Hakan YükselÇevrim Dışı

Hakan YükselÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Ocak 2008 00:55
Umut bey Seachem flourish excel kullanma talimatında 200 lt için 5 ml şeklinde kullanılacak demektedir.Yani siz 250 ml şişelerinden alırsanız size yaklaşık olarak 500 kez kullanabileceksiniz.Fiyatı 20-30 ytl arasında değişiyor.

Volkan bey excel organik bir karbon kaynağı olarak kullanılmaktadır.Yani bir çeşit gübredir.Ancak bizim genel anlamda kullandığımız gübrenin (sıvı ve tablet gübre) yerini tutmaz.Sadece karbon kaynağıdır.Ayrıca gerekli olan sıvı ve tablet gübreyi kullanmanız gerekmektedir.

Levent bey dalış tüpleri hakkında tam bilgim yok.Ancak o2 doldurulduğu için Co2 tüplerinden daha yüksek basınç için tasarlanmıştır.Co2 tüpleri daha az basınçta doldurulduğu için sorun yaşayacağınızı sanmıyorum ama bu tür mazemeler satan bir yere danışmak en iyisi olacaktır.Co2 tüpleri bildiğim kadarıyla 50 bar basınçta dolduruluyor.Sizin tüp 200 bar basınça dayanıklı olduğuna göre birşey olmayacaktır.Ama Co2 için yapılan regülatör almanız gerekmektedir.O2 için farklı Co2 için farklı regülatör kullanılmaktadır.Tabiki selenoid valf'te gerekmektedir.

bjkalleyÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Yurtdisi
bjkalleyÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Ocak 2008 00:56
Excell sıvı karbondur, omurgasızlar için tehlikeli olabilir. Neon da suya hassas balık dikkatli ve ölçüsünde kullanılmalı.

Levent bey selenoid valf elektrikli bir valftir, elektrik verdiğinizde geçişi açar, vermediğinizde kapalı tutar böylece pH kontrol cihazına bağlayabilirsiniz pH kontrol cihazları 200 liranın üzerindedir sanırım bu seçimi düşünmüyorsunuz, yani selenoid valf doğrudan co2 ile ilgili değil siz de takabilirsiniz tüpünüze. Karbondioksit gazı daha ince olduğu için normal vanalardan daha iyi dökümlü vanalar yapılıyor diye söyleniyor ancak öyle olduğunu düşünmüyorum ben olsam kullanırdım.

Saygılar,

umutdokuzÇevrim Dışı

umutdokuzÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Ocak 2008 01:10

Yani exel kullanarak co2 sorununu halletmiş olacağım doğrumu anladım.Peki bu yeterlimi sizce.

umutdokuz2008-01-28 01:10:45

bjkalleyÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Yurtdisi
bjkalleyÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Ocak 2008 01:17
Evet

illiyuankaÇevrim Dışı

illiyuankaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Ocak 2008 01:21
Evet arkaşlar excel ürününü kullanınca co2 yi halletmiş oluyormuyuz biz bunu öğrenemedik umut arkaşımla beraber.

illiyuankaÇevrim Dışı

illiyuankaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Ocak 2008 01:23
[QUOTE=bjkalley]Evet [/QUOTE]
Arkaşlar bu ürününn markası varmı ? Akvaryumcuya gidip excel dediğimizde anlıcakmdırı?

umutdokuzÇevrim Dışı

umutdokuzÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Ocak 2008 01:25
Peki neden okadar insan maya sistemleriyle falan uğraşıyorda bu exceli kullanmıyor.Sanırım maya sistemi daha çok verimli yanılıyormuyum

Hakan YükselÇevrim Dışı

Hakan YükselÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Ocak 2008 01:30

Doğru anlamışınız.Uygun şekilde verilince tabikide yeterli olacaktır.Forumda tanıtımlar kısmında karbon kaynağını excel kullanarak gayet güzel bitki akvaryumları görebilirsiniz.Ancak tercih edilmemesinin sebebi büyük akvaryumlarda yetersiz kalabilir ve mayalı sistem ve tüplü sisteme göre bir süre sonra daha pahalıya gelecektir.Ufak akvaryumlarda excel kullanılarak ucuza ve kolay şekilde karbon sorununu halletmiş olacağız.Ancak tercih edilmemesinin sebebi mayalı sistem için mazemerlin ya evde oluşu yada kolay temin edinebilinirliğidir.

Refet abi benimde bir sorum olacak.Neon da suya hassas balık, dikkatli ve ölçüsünde kullanılmalı demişssin.Katılıyorum ancak bunu pH değişimleri için mi söyledin?Çünkü benim bildiğim kadarıyla excel pH'a etki yapmıyor.Bunun için pH'a etki yapmayacak ancak fazlası balıkların solunumunu etkileyebilir.Yanlışta biliyor olabilirim.

Akuarist2008-01-28 01:32:30

umutdokuzÇevrim Dışı

umutdokuzÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Ocak 2008 01:33
Peki nekadar kullanacağız exceli.Yani lt hesabı nedir? 

VOLKAN bey sizin sorduğunuz sorunun cevabı burada var.Markası fiyatı herşeyi yazıyor.Bende şimdi gördüm.( http://www.otuz.com/index.php?eg=878_975)
umutdokuz2008-01-28 01:37:01