İşte Amerikan Rüyası

DarknumiÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
DarknumiÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Aralık 2008 16:24
[QUOTE=Boss]Öncelikle herkezin Bayramını kutlarım.Uzun zamandan sonra tekrar aranızda olup bu başlık altında kelimeler sarfetmek ilk gün kadar heyecan verici gerçekten.Bu geçen zaman zarfında özlediğim abilerime ve kardeşlerime bir kaç kelam etmekten kendimi alıkoyamıyacağım şimdiden affedin arkadaşlar.Şansal abi bundan yıllar sonra çocuklarımızın bu siteye giripte bu başlığı okuduğunu görür gibiyim şimdiden kaç bin olur allah bilir Tebessüm.Ümit abi bu arada gene balın üzerinde görmeyeli ateş kafalar argantea çıkmış hemen geliyorum kepçeyle kaçamazsın bu sefer.Barış abi hala akvaryumu geliştirme aşamasındasın bişey kaçırmamışım yaniDil%20Çikarma.Umuta gelince canım kardeşim yeni balıklarını uzun yıllar yaşatmanı diliyorum.Recep kardeşim kimbilir gene ne amerikanlar getirmişsindir geçen zaman zarfında en kısa zamanda dükkana uğrayacağım.Uzun lafın kısası bitmez bu Amerikan rüyası..[/QUOTE]
Aydın abi Hoş geldin...
Bizde bu sevda oldukça bu rüya hiç bitmez ve bitmesin...

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

rastlantısalÇevrim Dışı

Özel Üye
rastlantısalÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Aralık 2008 19:29
Merhabalar.
Aydın, kavuşturana şükür. Yahu yaşıyor musun sen?

Bugün Umut yanımda idi. Güzel bir doğa turu attık. Tankımın bol bol fotosunu çekti. Eve vardığında sizlerle paylaşır.

Saygılarımla.

ReallyÇevrim Dışı

[C]4,1,10135[/C] [B]3329,2[/B] [B]2829,3[/B]
İl: Ankara
ReallyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Aralık 2008 00:32
Evet bugün gene süper bir ziyaret oldu bayağı verimli oldu. Orhangazi işini bilen akvaristler için (Ümit abiTebessüm) harika bir bölge. Göl, sıcak su kaynağı, orman gibi her türlü doğal ortamı var. Gerçi bütün kırsal yerler yerler avantajlı sayılır. Canlı yem, kum, kök, kaya, bitki gibi her türlü malzemeyi bedavaya bulabiliyorsunuz. Hatta varsa balığı bile bedavaya buluyorsunuz. Kırsal bölgeden kendi topladığınız malzemelerle kurduğunuz akvaryum emsallerine göre çok daha doğal görünüyor, bugün bunu gördüm. Öyle tertemiz tek renk kum, iki üç güzel desenli renkli kaya, bir budanmış mangrow kökü ve tarla gibi dizilmiş bitkilerle doğal akvaryum kurduğumuzu sanarak kendimizi kandırıyoruz. Doğa hiç böyle değil, tam tersine bir kaos ve düzensizlik hakim. Doğada her köşeden hayat fışkırır, bitki, balık yahut omurgasız. Ama bizim akvaryumlarımız böyle değil. Sonuç olarak dekorasyona bakış açım bayağı değişti diyebilirim. İmkanım olursa yeni akvaryum kurarken mutlaka doğadan faydalanacağım.

Neyse fazla sıkmadan Ümit abinin balıklarına geçelim:

En üstteki beyaz zebra benim mayıs 2006 da satın aldığım sonra Ümit abiye verdiğim balık. Onu böyle güçlü kuvvetli görünce sevindim. Ama bu balık hep böyle. İşine bakar, etrafında ne olduğu onu hiç ilgilendirmez. Her zaman meşguldür, boşa zaman harcamaz, boş yere kavga etmez. Sadece gerektiğinde gücünü gösterir, prensiplerinden asla taviz vermez. İlginç bir karakter. Bazılarınız dalga geçtiğimi sanabilir ama bir amerikanı böyle uzun süre gözlemleyince bu çeşit ilginç izlenimler edinebiliyorsunuz. Çoğunuz beni anlıyordur.

Bu salviniye tekrar hayran oldum. Kesinlikle çok farklı bir balık. Başka hiçbir türe benzemiyor. Gövde şekli çok muntazam. Birey olarak da türünün çok güzel bir örneği. Kavga etmeyi çok iyi biliyor. Kesinlikle özel bir tür.

Uarular da bayağı büyümüş. Biraz spastik ama sevimli bir türTebessüm. O da başka hiçbir türe benzemiyor.

Really2008-12-08 00:36:08

Cihat ArslanÇevrim Dışı

Özel Üye
Cihat ArslanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Aralık 2008 00:47

Umut yine resim çekmedeki hünerini göstermişsin. 3. resimdeki dip balıkları nedir ?

ReallyÇevrim Dışı

[C]4,1,10135[/C] [B]3329,2[/B] [B]2829,3[/B]
İl: Ankara
ReallyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Aralık 2008 00:50
[QUOTE=Boss]Öncelikle herkezin Bayramını kutlarım.Uzun zamandan sonra tekrar aranızda olup bu başlık altında kelimeler sarfetmek ilk gün kadar heyecan verici gerçekten.Bu geçen zaman zarfında özlediğim abilerime ve kardeşlerime bir kaç kelam etmekten kendimi alıkoyamıyacağım şimdiden affedin arkadaşlar.Şansal abi bundan yıllar sonra çocuklarımızın bu siteye giripte bu başlığı okuduğunu görür gibiyim şimdiden kaç bin olur allah bilir Tebessüm.Ümit abi bu arada gene balın üzerinde görmeyeli ateş kafalar argantea çıkmış hemen geliyorum kepçeyle kaçamazsın bu sefer.Barış abi hala akvaryumu geliştirme aşamasındasın bişey kaçırmamışım yaniDil%20Çikarma.Umuta gelince canım kardeşim yeni balıklarını uzun yıllar yaşatmanı diliyorum.Recep kardeşim kimbilir gene ne amerikanlar getirmişsindir geçen zaman zarfında en kısa zamanda dükkana uğrayacağım.Uzun lafın kısası bitmez bu Amerikan rüyası..[/QUOTE]

Aydın foruma daha sık gir sen tecrübenle ve emeklerinle bu hobi için önemli bir adamsın.

rastlantısalÇevrim Dışı

Özel Üye
rastlantısalÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Aralık 2008 01:01
Merhabalar.
Değerli kardeşim Umut'a çok teşekkür ederim.
Güzel ve eğlenceli bir gün geçirdik.
Evet Orhangazi bir çok açıdan zengin bir yer. Yaz mevsimi olsa daha gezilesi çok yer var. Benim henüz 1 tank çalışmamı gördünüz. Ana fikir herzaman doğadaki keşmekeş oldu. Tanklarımda bunu olabildiğince yansıtmaya çalışıyorum. Suya yukardan baktığımda da sanki bir akarsu kaynağına bakıyormuşum gibi hissetmem gerek.

1. resimde gördüğünüz Umut'un hediyesi albino erkek su tosunu. Kahkaha
Çok acar oğlan. Dişi yavru gezdirirken hırpalanmak pahasına taviz vermeden kendisini dişiye kabul ettirdi ve üvey baba oldu. Balığın genel tutumu böyle. Geri adım attığına hiç şahit olmadım.

2. resimde ise viejalardan bir tanesi. Ne olduğu konusunda mütabakata varamadık. En güzel cevabı 20cm ve üzeri boya ulaştığında balığın kendisi verecek.

3. resimde yerel türlerimizden biri tatlı su kaya balığını (gobi) görüyorsunuz. 15cm boya ulaşabiliyor ve muntazam avcılar. Etcil beslendiğini biliyorum ancak otçulda besleniyor mu bunu bilmiyorum. Gobiler çok güzel balıklar. Yazın azami boyda olanlarından yakalayıp tankta üretmeyi deneyeceğim.

4. resim Salvinimiz. 1 hafta evveline kadar dişi olduğunu iddea edebilirdim. Bir hafta da yüzgeçleri iyice uzadı ve tam bir erkek görüntüsünü aldı. Üretme konusunda umutsuzken şimdi beyimize dişi aramaya başlayacağım. Asil hayvandır. Dengi veya kendinden güçlü olmayan hiçbir balığa bulaşmaz. Uarular önünden yüzüp gidiyor ve hiç ilişmiyor. Hatta hemen önünde minik JD'lerimden biri var. Jack Dempsey, boyuna bakmadan kabarır arada bir salviniye. Salvininin arkasında pusuya yatmış jaguarı görebilirsiniz. Kavgada ise sadece umutun Acar oğlanı beyaz zebradan tırstığını söyleyebilirim. Çünkü Acar oğlan istikrarlı balık. Göz%20Kirpma

5. resim Uaru'larım.

6. resim Vieja.

7. resim Tatlı Su Kaya Balığı (Gobi).

8. resim Rahmetli tosundan miras zebra yavrusu. Tüm avcılara rahmen hayatta kalmayı başaran 2 yavrudan küçük olanı. Umut'a hediye edecektim ancak yakalamak mümkün olmadı. Kahkaha

9. resim Vieja

10. resim Salvini

11. resim Uaru

12. resim Pusudaki jaguar

13. - 14. resim Motaguensis dişi. Yavruların başından hiç ayrılmazdı. Umut'a özel öne gelip bol bol poz verdi. Daha evvel bahsettiğim camdaki çatlak bu resimde aleni görünüyor.

19. resim Motaguensis yavruları. En büyüğü 2,2 cm en küçüğü 1cm kadar. Bugün 2 yaşındaki yeğenim 50 kadarını telef etti.

22. - 23. - 24. resimler. Crabro ve Kenyilerim. Üst kısım komple doğadan alıp tanka adapte ettiğim bitkilerle dolu. Sıkıştıklarında saklanmak için de kullanıyorlar.

Saygılarımla.

Cihat ArslanÇevrim Dışı

Özel Üye
Cihat ArslanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Aralık 2008 01:03

Lafı ağzımdan aldın Ümitçim. Bu tatlı su kaya gobileri de güzelmiş. Bakalım daha neler çıkaracaksın Tebessüm

rastlantısalÇevrim Dışı

Özel Üye
rastlantısalÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Aralık 2008 01:05
[QUOTE=Cihat Arslan]

Lafı ağzımdan aldın Ümitçim. Bu tatlı su kaya gobileri de güzelmiş. Bakalım daha neler çıkaracaksın Tebessüm
[/QUOTE]

Loachda çıkaracaktım ancak her zaman oldukları yerde yoktular. Tebessüm

Saygılarımla.

DarknumiÇevrim Dışı

Özel Üye
DarknumiÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Aralık 2008 01:11
Gobileri İstanbulda nerede bulabiliriz ? Darknumi2008-12-08 01:11:51

rastlantısalÇevrim Dışı

Özel Üye
rastlantısalÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Aralık 2008 01:16
[QUOTE=Darknumi]Gobileri İstanbulda nerede bulabiliriz ? [/QUOTE]

Orada varmı bilmiyorum.
Bu gobiler en soğuk sulardan en sıcak sulara heryerde yaşayabiliyorlar. Hatta bunları belki içinde 1 litre bile su olmayan göl kenarında minik bir göletten topladık. Su gerçekten çok soğuktu. 24 derecelik tanka hemen adapte oldular. Oksijensizliğe tahammülleri yok. Onun dışında herşeye sorunsuz adapte oluyorlar.

Saygılarımla.

Cihat ArslanÇevrim Dışı

Özel Üye
Cihat ArslanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Aralık 2008 01:20

Çekmece göllerinde,barajlarda olabilir.

sinorÇevrim Dışı

Özel Üye
[C]2,3,48207[/C]
sinorÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Aralık 2008 08:34
OF OF OF OF Ümit Abi o Uarular ve o Salvini ne olmuş öyle ya . Bayıldım gerçekten . Özellikle Uarular'a bittim . Viejala'rın da maşallahı var . Sana bir sorum olcaktı abi o jaguarlar sürekli pusu halinde mi oluyor ?

Bütün balıklara maşallah ...

Saygılar ... İyi bayramlar 

AmerikanistÇevrim Dışı

AmerikanistÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Aralık 2008 08:47
Balıkların gerçekten çok güzel Ümit abi.Bütün balıklardan yavru alman dileğiyleKahkaha

İyi bayramlar...
Amerikanist2008-12-08 08:47:35

DarknumiÇevrim Dışı

Özel Üye
DarknumiÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Aralık 2008 09:15
O gobilerden bulucam kafama koydum.