Tavanlar da küf

OrdiBukoÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[B]8845,1[/B]
İl: Istanbul
OrdiBukoÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 20 Mart 2011 14:41
Umarım doğru yere açmışımdır.

Evin tüm tavanları kararıyor küfleşiyor haliyle sorumlu tutulan akvaryumlar oluyor ama haddinden fazla küfleşme kararma var en üst kattayız. Sizin evlerde durum nedir?
Akvaryum hacimleri ve bu sorunun evlerinizdeki boyutunu paylaşır mısınız?

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

CatchMe1fYouCanÇevrim Dışı

CatchMe1fYouCanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Mart 2011 14:50
7Akvaryum;Melek, Discus, Calvus, Brichardi, Lepistes, Eş Melek, Karides 
4Guinepig,Hamster,Malinua Kanarya,7HintBülbülü ve Michele

Sebebi bu olabilir mi?

KarabeYÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]15066,2[/B]
İl: Antalya
KarabeYÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 20 Mart 2011 14:56
En üst katta olamnız, çatı yalıtımın yetersiz olması, yeterli havalandırmanın yapılmaması, pencere kenarlarının yalıtımsız olması yağmurlu havalarda duvara sızar buda boyanın pul pul olmasına sebeb olur.
Ama tavanın küflenmesi demek %90 ihtimal çatı yalıtımının tam olmamasıdır. Aynı şeyi annemlerin evinde yaşadım. En üst katta oturuyorlar. Çatıda yalıtım eksikliği yüzünden bir çok yer pul pul döküldü, karardı.
Geçmiş olsun.

OrdiBukoÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[B]8845,1[/B]
OrdiBukoÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 20 Mart 2011 14:58
[QUOTE=CatchMe1fYouCan]7Akvaryum;Melek, Discus, Calvus, Brichardi, Lepistes, Eş Melek, Karides 
4Guinepig,Hamster,Malinua Kanarya,7HintBülbülü ve Michele

Sebebi bu olabilir mi?
[/QUOTE]

Tabi bu bir etmen. Ama forumda toplam hacmi benden çok çok daha yüksek bir çok üye var bunlarda da durum böyle midir. Evin tüm odalarının tavan kararıyor. En üst kat olmanın etkisi nedir, akvaryum etkisi nedir, başka nedenler nelerdir, diğer hobici arkadaşların ağabeylerin evlerindeki durum nedir? Bunu öğrenmek adına açılmış bir konu yoksa bende bilincindeyim nedeninin imzanın en azından üst satırı ile alakası olduğunun.

[QUOTE=KarabeY]En üst katta olamnız, çatı yalıtımın yetersiz olması, yeterli havalandırmanın yapılmaması, pencere kenarlarının yalıtımsız olması yağmurlu havalarda duvara sızar buda boyanın pul pul olmasına sebeb olur.
Ama tavanın küflenmesi demek %90 ihtimal çatı yalıtımının tam olmamasıdır. Aynı şeyi annemlerin evinde yaşadım. En üst katta oturuyorlar. Çatıda yalıtım eksikliği yüzünden bir çok yer pul pul döküldü, karardı.
Geçmiş olsun.
[/QUOTE]

Uzun süredir bu sorun var siliyoruz yine oluyor. Cevabınız için teşekkürler bende en büyük etmenin bu olduğunu düşünüyorum. OrdiBuko2011-03-20 15:18:00

tanjuozkurtÇevrim Dışı

İl: Izmir
tanjuozkurtÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Mart 2011 15:35
Nemden dolayı olan bir durumdur, yağmur suyu ve tavan betonunun zamanla su almasından kaynaklanır.Kışın ortaya çıkar yazın nem daha çok olur ama betonlar kurudur akıntı ve küflenme yapmaz.Tavan kısmına şap veya izolasyon malzemeleriyle uygulama yapılırsa sorun ortadan kalkar.Akvaryumlarım olmadan önce böyle bir durum bizim de başımıza gelmişti üstüne bir kat çıktığımızda sorun ortadan kalktı.Şu an odamda 3 adet akvaryumum var ve havalandırmanın az olduğu neminde evde en çok olduğu oda burası.Tavanda herhangi bir kararma yok akvaryumlarınızın üstünde kapak varsa nemin odayı pek etkilemeyeceğini düşünüyorum, sorununuzun akvaryumlarla alakasının çok çok düşük bir ihtimal olacağını düşünüyorum.
tanjuozkurt2011-03-20 15:36:52

batuhanbayramÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[C]2,1,14686[/C] [B]2776,2[/B] [C]2,3,14686[/C]
batuhanbayramÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 20 Mart 2011 16:05
İç  mantolama sorunu tamamen çözer. Sadece tavana da yapılabilir ama her tarafa yapılırsa ısı yalıtım için de çok faydalı olur. İç mekan alanı birazcık küçülür.

Bjk.merveÇevrim Dışı

İl: Ankara
Bjk.merveÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Mart 2011 16:37
[QUOTE=KarabeY]En üst katta olamnız, çatı yalıtımın yetersiz olması, yeterli havalandırmanın yapılmaması, pencere kenarlarının yalıtımsız olması yağmurlu havalarda duvara sızar buda boyanın pul pul olmasına sebeb olur.
Geçmiş olsun.
[/QUOTE]

En üs kattayız aynı sorunu bizde yaşıyoruz sercan abi. Akvaryumla alakası yok sadece yalıtım hatası.

CaesarÇevrim Dışı

İl: Yurtdisi
CaesarÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Mart 2011 17:01
Yapi marketlerde nemi emmek icin satilan bir takim kimsayal maddeler var, oturdugum bina eski oldugu zamanlarda nemlenme cok oluyordu ancak bu madde bana cok yardimci oldu her 3ayda bir degistirilmesi gerekli yoksa etkisini kaybediyor. Icten mantolama sorunu cözer ancak nemli bir beton yapi korozyon ve depremde yikilma riskiyle karsi karsiyadir.

ulucaptainÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
ulucaptainÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 22 Mart 2011 13:21

Pencereler pimapen ise,ein konumu özellikle kuzey cephe ise ve ev havalanmıyorsa küf mantar oluşumu kaçınılmazdır.Bu sorun için su bazlı küf ve mantara karşı silikon boyalar vardır.Evinizi bu boyalar ile boyarsanız bu tür bir sorunla karşılaşmazsınız.

Geçmiş olsun.
[/QUOTE]

Pul pul olup dökülmesinin sebebi çatıdan su almasıdır.%99 ihtimalla çatıda kırık kiremit vardır
ulucaptain2011-03-22 13:26:19

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 22 Mart 2011 13:47
Arkadaşlar İzolasyonlu boyalar var filli ve marshal tavsiye ederim
Alçı nefes alan bir malzeme olduğu için içine nem çekmekdedir ve buda kararmaya yeşillenmeye kısaca deforme olmaya başlar aynısı su bazlı boyalar içinde geçerlidir bunu önlemek için alçı veya su bazlı malzemenin nem almasını engellemeniz lazımdır yalıtım malzemesi kullandığınız da kararma probleminin önüne geçersiniz bu sefer de damlama olayı olur bunun içinde iyi havalandırma gereklidir.

Ayrıntılı bilgi için öm den ulaşabilirsiniz.

saygılar.

Elimde küf önleyici boya varmış 1 kova sı 57 m2 iş yapıyo

iahmetgunayÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
iahmetgunayÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 22 Mart 2011 15:20
Benzer bir sorun bizim de bir odamızda mevcut,güney cephesinde olmasına ve tüm gün güneş almasına rağmen.
Öncelikle akvaryumların konuyla uzaktan yakından ilgisi yok,zira akvaryumum bir başka odada ve orada bir sıkıntı yok.Oluşumun sebebi ise evin en soğuk köşelerinde biriken nem.Nem sadece orada değil elbette,ama soğuk köşelerde bu oluşuma izin veriyor sadece.
Sorun nasıl mı çözülüyor?En çok küf oluşan duvara bakan 1 adet inverter klima.Inverter olması,sürekli ve bağıl olarak çalışması açısından,en az enerji tüketimi kadar önemli.Hele ki o bakterileri,sporları falan filtre edebilen türlerden olursa daha da güzel olur.
Tavsiye ederim.
Saygılar...
iahmetgunay2011-03-22 15:21:34

an1lÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Mugla
an1lÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 22 Mart 2011 22:15
Bence de akvaryumlarla ilgisi yok.

Bir önceki evim rutubetten geçilmiyordu, bahsettiğiniz durumu tanıyorum. Sizin aksinize benim 1 tanecik 80cmlik akvaryumum ve birsürü ufak yavru kabım vardı; üstelik hepsi aynı odadaydı.

Bu tip durumlar binanın temeliyle, cephesiyle, etrafının ferah olup olmamasıyla ilgili; ama en çok da temeliyle ilgili.

OrdiBukoÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[B]8845,1[/B]
OrdiBukoÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 22 Mart 2011 22:50
Evimizde ısı yalıtımlı cam takıldığından beri sorun artmıştı tüm yorumlar için teşekkürler, bir çok arkadaşa yarar sağlayacak bir konu olduğunu düşünüyorum. Anladığım kadarı ile yapabileceğimiz en ucuz yöntem evi boyar iken bu iş için olan boyalardan kullanmak.