İşte Amerikan Rüyası

AliMuratÇevrim Dışı

İl: Ankara
AliMuratÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Ocak 2009 01:45
3 ve 4 numaralar yani alt kat yüksekliği kesinlikle 50-55-60 cm olsun bunlardan biri olsun Ümit. Pişman olmazsın!!
Mümkünse 60!

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

AliMuratÇevrim Dışı

AliMuratÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Ocak 2009 01:50
Ömer Bey fotolar için teşekkür ederiz. Bahsettiğinzi büyük boy ultra agresifler bende! İnanın ne kadar sevsemde bakımları kolay değil.
Çok iştahlılar çok yiyip çok pisliyolar. İkinci dış filtre bağlantısı ile nihayet dinlenir hale deldim ama işin içinden çıkamadığım bir an gelirse tek döneceğim balıklar yine amerikanlar ve daha sakin küçük olanlar olacak.

rastlantısalÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
rastlantısalÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Ocak 2009 02:21
[QUOTE=AliMurat]Sen kafaya koydumu yaparsın Ümit belli. Benim gönlümden ama alt kısmı daha yüksek tutup buraya da bir 150-165 cm lik amerikan tankı yapmandan yana olur.
Less malawi more american olsun illaki :)
Ha ama elimdeki mevcut tanklar zaten onlara ayrılmış kalacak , bir yere gittiği yok diyorsan amennah! Tek akv yetmez ağa.

Bu hafta işlerimin en civcivli zamanı. İşyerinde kafa kaşıyacak vakit yok ama eniştem sağolsun beni en hassas yerimden vurup olmadık ilanlar mailime atıyor. Olmadık fiyatlarla yeni üreticilerden bilgiler paslıyor.
250*70h*80 tam 1400lt + alta büyük sump arkadaşlar
kapıdan içeri girerse alacağım 225 zor kuratıp girdiğinden çok zor gibi bu. Girmezse akvaryumcum inceleyecek, camları ayırtıp evde tekrar birleştireceğiz.
Bu camları kolay ayırıp silikonu sökecek bir solvent sanki duymuştum.
Bilginiz varsa çok rica ediyorum. İşimiz çok kolaylar.
Tek istediğim Midasın komple vücudunu sokup kendini güvende hissedeceği kayalık ortamı sağlamak. Trimactan panikle saklanırken düştüğü pozisyonları görseniz bu zahmet ve masrafa değer ali derdiniz bana..
İnsanlar lüks arabalara yüzlerce bin tl veriyor değil mi bizimde lüksümüz bu. Şimdilik anne babaya renk vermeyeceğim bakalım. .duyarlarsa küplere binerler dillerinden zor kurtulurum.Sikkin

[/QUOTE]

Ali, sonra yavruları koyacak yer bulamıyorum. Yavru ayırırken su değerleri yüzünden zaiyatlar olabiliyor. Bu şekilde ne yer sıkıntısı ne de zaiyat olur.
Yeni tankın hayırlı olsun bu arada. Bir midas için bu tankı almak bana "Er Ryanı kurtarmak" filmini anımsattı. Tebessüm Ha değer mi evet değer. Hepsi canlı ve en iyisini hak ediyorlar sırf doğdukları için bile. Herkes elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor. Takdir ediyorum.

Saygılarımla.

rastlantısalÇevrim Dışı

Özel Üye
rastlantısalÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Ocak 2009 02:24
[QUOTE=AliMurat]3 ve 4 numaralar yani alt kat yüksekliği kesinlikle 50-55-60 cm olsun bunlardan biri olsun Ümit. Pişman olmazsın!!
Mümkünse 60!
[/QUOTE]

En alttaki sump-yavruluk bölümünün yerden yüksekliği 30 cm olacak. 5 cm profil kalınlığı, 40 cm akvaryum yüksekliği, 30cm müdahale ve kapak boşluğu yine 5cm profil kalınlığı toplamda 110cm yapıyor. Üst kat 110 cmden başlıyor. Tankın derin olduğunu da hesap edersen daha yüksek olursa oturduğun yerden arkayı göremezsin. Alt katı zemine çok yaklaştırmak istemiyorum. 10cmye düşürürsem alt katı 50-55cm yapabilirim.

Saygılarımla.

AliMuratÇevrim Dışı

AliMuratÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Ocak 2009 10:05
Yerden 30 cm yükseliği düşür bence 20 cm 'e , alt katın yükseliğini 10 cm artır Ümit.

Problemimle ilgili bir başlık açtım şurada:

Bİlginiz varsa lütfen :)

enginkoc34Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Gaziantep
enginkoc34Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Ocak 2009 10:24
Ümit çok güzel bir tasarım.Eğer iyi dekorda edebilirsen mükemmel bir görüntü yaratabilirsin.Elimden gelen bir şey olursa yardıma hazırım.
Saygılar.

baris.aydinÇevrim Dışı

baris.aydinÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Ocak 2009 10:43
Merhabalar;
Eda Hanım, tankınızın şu anki görüntüsü sizi bilmem ama benim acayip hoşuma gitti. Sanki o karanlık taraftan 25-30 cm'lik bir jaguar hafifçe kafasını aydınlığa doğru uzatacak gibi. Suyun bu şekilde olması inanılmaz güzel oluyor.Işıkta az vurunca, gölün derinliklerindeki bir hava esintisi yaratmış.
Ümitcim yeni tank dizaynın çok hoş olmuş. İstersen 3 boyutlu modelleme yapman için gerekli program vs gönderebilirim sana. Tüm ayrıntıları en ince ayrıntısına kadar görüp çizebilirsin. Zaten basit bir program kısa sürede çözersin. Kafama takılan birşey var.1c'den 2 ye geçiş nasıl olacak. Onlar birleşik değil sanırım.Arada bir aktarma borusumu kullanacaksın, yoksa 2 numaralı tankın yüksekliğini diğerinden biraz daha kısa tutup taşırma sistemi ile suyu oraya mı geçireceksin? Bu durumda yapışık olmaları gerekebilir veya arada camdan bir kanal gerekebilir. Genel profilin yerden 30 cm yüksekliği olacağını yazmışsın.Bu kadar boşluğa gerek yok bence. Oun yerine altkat akvaryum yüksekliklerini arttırmak daha iyi olur.
Cengo, akvaryumunun dzaynını zaten çok beğeniyordum. Nic'ler ve yavrularla birlikte video tam üstüne kaymak olmuş.
Ali, yaptığın gerçekten büyük fedakarlık. Oturduğun ev kiramı değilmi bilmiyorum.Ama bu işin birde tşınma kısmı var. Yani ileriyi de düşün bence. Eğer taşınman gerekirse, akvaryumun sökülüp yeniden birleştirilmesi ve kuruması nerden baksan 1 hafta alır. Su oturdu vs derken 1 haft daha geçse, etti 2 hafta. Yani aslında 250-225 arsında çok çok bir fark yok.Gönül ister 300 olsun ama, aman iyi hesapla dostum.
Akşam eve gittiğimde hasta olan ateş ağızımın artık yüzemediğini, kafa motoru akıntısında kendisini bırakıp sürüklendiğini gördüm. Ayrıca diğer ateş ağızında keyifsiz olduğunu gördüm. Her iki balığı 10 litrelik yoğurt kabına aldım. 1 tatlı kaşığı kaya tuzu ve normalden fazla sera baktopur ile karışım ekledim. Isıyı 29 dereceye getirdim. Bol hava vererek kabın üstünü bir tülbentle kapttım.Sabah 1 maşrapa su değişimi yaptım. Bu şekilde kurtarmaya çalışacağım. Hasta olan ateşağızımın pisliği beyaz ve nokta nokta şeklinde gördüm.Ayrıca rengindede koyulaşma var. İşlerim nedeni ile çok fazla ilgilenemiyorum. Bugün ağızdan flagy vererek, 1 maşrapa su değişimi ile devam edeceğim.
Sizlere bahsettiğim ve arkadaşıın bana vereceği hediye Teksas dün akşam, yine aynı benim teksasım gibi ölmüş. Sanırım teksasları aldığımız yerde bir problem vardı.
Saygılar..

baris.aydin2009-01-15 10:45:00

enginkoc34Çevrim Dışı

Özel Üye
enginkoc34Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Ocak 2009 10:55
Barış geçmiş olsun.
Eda hanım tankınızın dizaynı çok güzel.Bir tarafın karanlık olması süper.Bende bu konuya çok kafa patlattım. Amazondaki gibi olmalı tank,daha önce hazırladığım eksik kalan bir konum var.Belki linkteki resimler dizayn için yararlı olur.
Saygılar.

baris.aydinÇevrim Dışı

baris.aydinÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Ocak 2009 11:03
Engin, çok sağol dostum. Senin linkteki fotoğraflar inanılmaz güzel. Daha önce de görmüştüm. O bulanıklık, karmaşıklık inanılmaz etkiliyor beni.
Eda Hanım, bütün Amerikancılar yanınızda, akvaryumunuzda büyük, eee bitkiler balıklar da canavar. Valla fotoğraflarda ki gibi görüntü yakalayamazsanız çok ayıp olur.Geçekten :):):)

rastlantısalÇevrim Dışı

Özel Üye
rastlantısalÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Ocak 2009 12:30
[QUOTE=baris.aydin]Merhabalar;
Ümitcim yeni tank dizaynın çok hoş olmuş. İstersen 3 boyutlu modelleme yapman için gerekli program vs gönderebilirim sana. Tüm ayrıntıları en ince ayrıntısına kadar görüp çizebilirsin. Zaten basit bir program kısa sürede çözersin. Kafama takılan birşey var.1c'den 2 ye geçiş nasıl olacak. Onlar birleşik değil sanırım.Arada bir aktarma borusumu kullanacaksın, yoksa 2 numaralı tankın yüksekliğini diğerinden biraz daha kısa tutup taşırma sistemi ile suyu oraya mı geçireceksin? Bu durumda yapışık olmaları gerekebilir veya arada camdan bir kanal gerekebilir. Genel profilin yerden 30 cm yüksekliği olacağını yazmışsın.Bu kadar boşluğa gerek yok bence. Oun yerine altkat akvaryum yüksekliklerini arttırmak daha iyi olur.
[/QUOTE]

Merhabalar.
Barış o programın adını bir türlü hatırlayamıyorum. Çok basit şekilde modelleme yapılabiliyordu. Gönderirsen çok makbule geçer. Paint + Photoshop ikilisi ile bu iş baya sıkıcı olabiliyor.

Tanklar arasında geçişi 2cm'lik yükseklik farklı ile yapacağım. 1, 2den 2cm yüksekte olacak. Aynı şekilde 3 4den. Bitişik yapmak yerine camdan kanal yapmayı düşünüyorum.

Saygılarımla.
rastlantısal2009-01-15 12:34:17

enginkoc34Çevrim Dışı

Özel Üye
enginkoc34Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Ocak 2009 12:35
[QUOTE=rastlantısal]
[QUOTE=baris.aydin]Merhabalar;
[/QUOTE]

Merhabalar.
Barış o programın adını bir türlü hatırlayamıyorum. Çok basit şekilde modelleme yapılabiliyordu. Gönderirsen çok makbule geçer. Paint + Photoshop ikilisi ile bu iş baya sıkıcı olabiliyor.

Tanklar arasında geçişi 2cm'lik yükseklik farklı ile yapacağım. 1, 2den 2cm yüksekte olacak. Aynı şekilde 3 4den. Bitişik yapmak yerine camdan kanal yapmayı düşünüyorum.

Saygılarımla.
[/QUOTE]
Ümit tankı ne zaman yapmayı planlıyorsun?
Saygılar.

rastlantısalÇevrim Dışı

Özel Üye
rastlantısalÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Ocak 2009 12:41

Merhabalar.

Engin, Allah nasip ederse Haziran ayında evleneceğim. Mayıs ayında kendi evime çıkar ve sistemi inşaa etmeye başlarım.

Saygılarımla.

rastlantısalÇevrim Dışı

Özel Üye
rastlantısalÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Ocak 2009 15:06

Biraz önce balıklarıma yem atmaya gittim.

Gördüğüm manzara muhteşemdi. Motaguensis çifti 7. batım yavrularını tankın ortasında gezdiriyorlardı. Anne yavruları altına almış, baba etrafı kolluyordu. Nigaragua belgeselinden çıkma bir görüntü gibiydi. İlk batımdan buraya kadar çok yol kat ettiler. İlk batımın çoğu mantar olmuştu. 2. batımı ben aldım. 3. batımda mantar olmadılar ancak yavruları yedirmişlerdi. Her batımda tecrübeleri arttı. Şimdi tankın ortasında yavru gezdirecek kadar tecrübeliler. İşte bu yüzden diyorum amerikanlarda ilk 3 - 4 batımı sakın ama sakın anaçlardan ayırmayın diye.

Saygılarımla.

elponeÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Tekirdag
elponeÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Ocak 2009 15:34
Engin bey link için teşekkürler. Zaten incelemiştim bu faydalı çalışmanızı, tekrardan emeğinize sağlık.
Barış bey beklentileri bu kadar yükseltmeyin, geriliyorum vallahi :)
Elimdekilerle en iyisini yapmaya çalışıyorum elbet ama, doğa kadar mükemmel olmamız namümkün tabii..kötü taklitçileriz neticede.
Ben de bulanık ve karanlık görüntüyü çok seviyorum aslında. Daha gizemli oluyor her şey, amazona uygun..
Belli bölgelerde gölgeler yaratmaya çalışacağım, özellikle bitkilerle. Lotus ve su üstü bitkileri olabilir bunlar. Balıklar beni üzmezse bu konuda :) Olmadı aydınlatmayla oynarım.