İşte Amerikan Rüyası

baris.aydinÇevrim Dışı

İl: Istanbul
baris.aydinÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Ocak 2009 15:45
Yücel, ben ömrümde tetrazonla silver dollar kadar aç ve yüzsüz aynı zamanda gözü kara balık görmedim. Şöyle düşün, su üzerinde yüzen stick yeme atak yapmaya hazırlanan bir gt. Ve o tam atağa kalkacağında şimşek gibi fırlayıp stick yemi kapıp kaçan bir balık. :)
Yem ağzına sığmıyor ama, kuytu köşeye gidip arkadaşlarıyla stick yemi parçalayıp paylaşıyorlar. Bitkileri yediklerini görmedim. Belki gözümden kaçmıştır.

Eda, hava motorunu çok nadir kullanıyorum. O da genelde ilaç falan verince oluyor. Diğer türlü mekanik temizlik için iç filtre, ve dış filtrenin çıkışı su yüzeyini havalandırıyor. Yeterli hareket varsa su yüzeyinde gerek yok bence kullanmaya.

Bu arada kılıcın kuyruk kısmının üstündeki uzantı kısalmış :( biri tırtıkladı sanırım.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

elponeÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Tekirdag
elponeÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Ocak 2009 17:12
Tetrazonlar uzun yüzgeçleri tırtıklamasıyla ünlüdürler. Sen de sanırım tetrazon sayısı 3'dü. Sayısı arttırman işe yarar. Diğer balıklarla uğraşmayı bırakıp grup kendi içinde dalaşmaya başlıyor. Ben 8'li bir grup yaptım. .

sinorÇevrim Dışı

Özel Üye
[C]2,3,48207[/C]
sinorÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Ocak 2009 17:14

Merhabalar ,

Eve geldim ve bitki dikim işlerim sona erdi . Balık almadım ;

*Apongeton Ulveceus

*Echinodorus Rubin

*Pistia

*Lotus

Bitkilerimin türleri bu şekilde . Tanka alışım sürecindeler yorumları bekliyorum;

Yardımlarından ötürü Yıldırım Abi'ye(maltepeakvaryum) çok teşekkür ederim ...

Saygılar

UzumakiNarutoÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Hatay
UzumakiNarutoÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Ocak 2009 17:16
Cenk, mükemmel olmuş tebrik ediyorum. Matrak2009-01-17 17:56:08

rastlantısalÇevrim Dışı

Özel Üye
rastlantısalÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Ocak 2009 17:54
[QUOTE=elpone]Tetrazonlar uzun yüzgeçleri tırtıklamasıyla ünlüdürler. Sen de sanırım tetrazon sayısı 3'dü. Sayısı arttırman işe yarar. Diğer balıklarla uğraşmayı bırakıp grup kendi içinde dalaşmaya başlıyor. Ben 8'li bir grup yaptım. .[/QUOTE]
Merhabalar.
Eda Hanım, sayı arttıkça cesaretleri artıyor. Göz%20Kirpma

[QUOTE=baris.aydin]Özellikle bizim gibi aradığı balığı bulamayanlar için bulunmaz fırsat.
Bu arada Teksasın ölümünün ardından, büyük ateş ağızımıda kaybettim. Ve kötü haber diğer ateş ağızda şu an hasta.Sanki akvaryuma kıran girdi :(
Ümit'in tavsiyesi üzerine ilaç kullanımına başladım.
Sanırım ilk getirdiğim teksastan dolayı tankıma parazit bulaştı. Yarın dış filtreyi temizleyeceğim.
Saygılar.
[/QUOTE]
Barış, ateş ağız çabuk hasta olan bir tür. Nerde görsem muhakkak bir sıkıntıları var. Ayrıca gereksiz yere herşeye efeleniyor olması tankın huzurunu bozuyor. Hiçbir tankıma eklemeyi düşünmüyorum.

[QUOTE=enginkoc34]
Akvaryumdaki balıklar için gerçekten vitamin ve sarımsak çok faydalı ama yinede su değişimine dikkat et.Çünkü bazen şok etkisi yaratabiliyor.
Balıkların için üzüldüm dostum,inşallah daha iyisini bulursun.
Bakalım diğer arkadaşlar toplu alıma ne diyecek merak ettimBig%20smile.
Saygılar.
[/QUOTE]
Düzenli vitamin yerine düzenli maden suyu daha iyi sonuç veriyor Engin'im. Sarımsağın alternatifini bilmem ama aşırı kullanımında su karbonhitrata doyuyor.

Cenk ve Barış ikinizi de tebrik ederim. Çok iyi işler çıkarıyorsunuz.

Saygılarımla.

elponeÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Tekirdag
elponeÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Ocak 2009 17:59
Tankın %20'sini doldurmadım hala ama kurulumun bitmesine az kaldı..
Severum'u rahat etsin diye koydum bile.

Tetrazon sürüm

Genel görünüm

sinorÇevrim Dışı

Özel Üye
[C]2,3,48207[/C]
sinorÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Ocak 2009 18:01
Süpersin Eda Abla ... HARİKAAAA !

Bu tanka 10 altum ne gider Big%20smile

AmerikanistÇevrim Dışı

AmerikanistÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Ocak 2009 19:19

Barış abi akvaryumun ve green terrorün harika.

Eda abla akvaryumun çok güzel olmuş ve çok doğal duruyor.

Cenk senin akvaryuma bitkiler çok yakışmış.Güzel olmuş...
Bugün gelemedim yanına ama balıklara almaya geldiğimde tanışcaz artık napalım...Bu arada o kök öyle havada mı kalcak?

Saygılar...

ReallyÇevrim Dışı

[C]4,1,10135[/C] [B]3329,2[/B] [B]2829,3[/B]
İl: Ankara
ReallyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Ocak 2009 21:05
[QUOTE=rastlantısal]Merhabalar.
Umut harika paylaşım.
O türlerin %90ını ilk kez görüyorum. vücut yapılarından anladığım kadarı ile cüce orta amerikanlar dediğim 15 cm ve daha az sınıftan.
Cryptoheros nanoluteus
5. resimdeki Hun Çadırının kapısının önündeki balık
Cryptoheros myrnae
Cryptoheros spilurus (foruma yeni eklendi profili ama usta ağızdan dinlemekte fayda var)
Cryptoheros Panamensis
Cryptoheros Semptemfasciatum
Thorichthys Aureus
Thorichthys Pasioni
Thorichthys Elioti
Vieja Ufermanni
Chuco Intermedium
ve en son resimdeki balıklar hakkında bilgi verebilirmisin.
Bunların çoğu 15 cm altı gibi görünüyor. "Bildik" dedikçe her seferinde yeni birşey ekleyerek az bildiğimizi bize gösteriyosun.
Emeğin adına çok çok teşekkürler.

Saygılarımla.

[/QUOTE]

Evet sadece fotoları yüklemek 70 dakika sürdü ama bu forumu şimdi ve gelecekte bilerce kişinin okuyacağını düşünürsek değdi açıkçası.

Bunları gösterdiğim için bunları bildiğim sanılmasın, ben de çoğuna sizin kadar yabancı sayılırım. Dolayısıyla pek derin bilgi veremeyeceğim malesef. Profillerini ekledikçe sizinle birlikte ben de öğreneceğim. Kabaca yaklaşırsak sayılan tüm Cryptoheros ve Thorichthys türleri dediğin boy civarında. Kendi aralarında agresiflik, beslenme gibi alanlarda benzer özelliklere sahip olduklarını varsayabiliriz. Bilim adamları bunları türlere ayrıştırırken vücut şekli, üreme boyunca bürünülen renk gibi detaylara bakıyorlar. Örneğin spilurus hayli yüksek bir gövdeye sahip. Spilurus "cutteri" ise üreme döneminde radikal bir siyahlı beyazlı görünüm alıyor. Cutteri nin farklı bir tür olup olmadığı şu an tartışmalı. Şu anki statüsü bir "coğrafik varyete". Ufermani ve intermedium oldukça özgün türler. İkisi de 25 cm de büyük. Dolayısıyla üstteki türlerle pek ilgileri yok. Bunlar az-orta agresiflikte türler. En alttaki fotoya isim yazmamıştım, onlar sajica.

[QUOTE=enginkoc34]
Birde arkadaşlar bu türler gibi değişik türlerden bir toplu ithalatda biz yapamazmıyız?Hemen hemen hepimizin ortak zevki aynı olduğuna göre çok hacim istemeyen(daha çok insan isteyecektir.) ve hepimizin isteyebileceği bir türü seçelim adam başı en az 3-4 tane olacak şekilde getirtelim.Toplu yem alımı yapar gibi ortak bir hesap numarasına parayı yatırırız ve nakliyeyi halltmeye çalışırız,ne dersiniz?Tek problem kargo ile dağıtımı,bunuda otobüs ile çözeriz sanırım ama şimdi değil bir kaç ay sonra bu soğukta kayıp yaşarız.

Saygılar.
[/QUOTE]

Ben nanoluteus, cutteri ve spirulus alabilirim. Ortak bir ithalat yaparsak çok güzel olur. Önce Bursadaki ithalatçı arkadaşa sorarız o bulamazsa alternatifler ararız. Örneğin ben geçen Almanya'da amerikanlar üzerine uzmanlaşmış bir akvaryumcu öğrendim. Linki: http://www.hobbyzoo-tillmann.eu/7.html. Satılan türleri şuradan görebilirsiniz: http://www.hobbyzoo-tillmann.eu/4.html. Ya da ben buraya koyayım en iyisi:

AEQUIDENS         AMPHILOPHUS      ARCHOCENTRUS

-pallidus                  -amarillo                -centrarchus
          -coeruleopunctatus   -------------             -cutteri
          -patricki                 -citrinellum             -myrnae
          -pulcher                  -hogaboomorum         -nigrofasciatum
          -rivulatus                -------------             -sajica
          -diadema                  -trimaculatum          -septemfasciatus
          -sp. "Maracaibo"                                     -spilurum
          -rivulatus whitseam                                 -----------
                                        BELONESOX          -chetumalensis
                                        -belizanus                -nanoluteus
                                                                      -altoflavus
                                                                      -nigrofasciatum weiß
                                                                      -nigrofasciatum schecke

ACARICHTHYS           ASTRONOTUS        CAQUETAIA
        -heckeli                     -ocellatus                -spectabilis

CHUCO                   CICHLASOMA          "CICHLASOMA"
          -intermedium            -araguaiensis             -umbriferum
          -godmanni                 -pusillum                   -alfari
          -microphtalmus weib                                  -altifrons
                                                                       -bartoni
           CLEITRACARA         CICHLA                   -cf.labridens
           -maroni                   -monoculus                -calobrense
                                                                        -salvini
                                                                        -octofasciatum
           CRENICICHLA                                        -festae
           -lepidota                                                 -longimanus
           -lacustris                                               -margaritiferum
           -strigata                                                 -rostratum
           -lucius                                                     -robertsoni
           -geayi                                                      -nourissati
           -lugubris
           -sp dorsiocellatus
           -pernambuco
           -ternetzi  

GEOPHAGUS                      GUIANACARA           HERICHTHYS
            -pearsi                               -geayi                       -----------
            -surinamensis                                                      -carpinte
            -"Tapajos"                                                          -cyanoguttatum
            -brasiliensis                       GYMNOGEOPHAGUS                                         
            -steindachneri                    -balzani                                                                           -pellegrini                          -labiatus
             -altifrons                        
            -"WF" Kolumbien                 HOPLARCHUS
            -"Altamira"                        -psittacus
            -argyrostictus                                                         
            -crassilabris
            -"curua"

HEROS                              HEROTILAPIA           HYPSOPHRYS
            -efasciatus                         -multispinosa              -nicaraguensis Nicaragua
            -sp."santarem"                                                     -nicaraguensis Costa Rica
            -"Rotkeil"                           HEROINA
            -"Blaugelb"                         -isonycterina
            -Severum Maulbrüter

HYPSELECARA                    NANDOPSIS              NANACARA
            -temporalis                         -tetracanthus              -anomala
                                                     -haitiensis

NEETROPLUS                     MESONAUTA            PARACHROMIS
            -nematopus                          -festivum                    -dovii
                                                                                      -friedrichsthalii
                                                                                      -motaguensis
                                                                                      -managuense
                                                                                      -managuense "Gold"

PETENIA                           THERAPS                   THORICHTHYS
             -splendida                            -wesseli                    -affinis
             -splendida gold                                                     -aureus                                                                                                                    ---------
                                                                                       -ellioti
                                                                                       -meeki

TAHUANTINSUYOA            SATANOPERCA
             -macantzatza                        -daemon

TOMOCICHLA                    VIEJA                        PARANEETROPLUS
              -sieboldii                            -tuyrensis                   -panamense "rot"
                                                      -bifasciatus               
                                                      -fenestratus               PHALLICHTHYS
                                                      -maculicauda                -fairweatheri
                                                      -argentea
                                                      -synspila                     PARACHROMIS
            UARU                                  -breidohri                    -dovii
            -fernandezyepazi                   -zonatum                     -loisellei
                                                      -synspila spotted 
                                                      -regani

CICHLIDEN AUS MADAGASKAR
             -Paratilapia polleni
             -Paratilapia bleekeri
             -Ptychochromis obligacantus " Nosy Be"    
             -Ptychochromis  grandidieri
             -Paretroplus maculatus

Açıkçası bizi birkaç yıl doyuracak kadar tür var. Fransa'ya gönderim yaptığını öğrendim. Fakat Fransa'dan gidip almış da olabilirler, malum, AB. Adam eğer daha önce TR ye gönderim yaptıysa işimiz çok kolaylaşır. Şubat gibi buradaki talebe göre adamla konuşabiliriz.

sinorÇevrim Dışı

Özel Üye
[C]2,3,48207[/C]
sinorÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Ocak 2009 22:38
1-2 saat evvel annem odama dalış yaptı ve gel Cenk tankı adam edelim dedi . Paintte Yücel'in katkıları ile çizimler yaptık . Tankın şuanki hali özellikle de kayalar pek doğal değil ama balıklar doğal kazılarını yaptıklarında doğal görünüme kavuşacağına inanıyorum ;

Haydar her zamanki gibi kurlaşmaya başladı ...

Saygılar ...

Neothauma Çevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[B]14943,1[/B]
İl: Yurtdisi
Neothauma Çevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 17 Ocak 2009 22:39
Cenk çok güzel anne eli değmiş gibiKahkaha.

AmerikanistÇevrim Dışı

AmerikanistÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Ocak 2009 22:51
Dostum benim çok hoşuma gitti...Bitkinin yuvanın önünde olması da ayrı bi avantaj.Tekrar tebrik ederim...

Sağlıklı balıklar...

rastlantısalÇevrim Dışı

Özel Üye
rastlantısalÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Ocak 2009 23:47
Merhabalar.
Cenk, yeni dekorda güzel olmuş ancak bitki daha arkada olmalı. Bu şekilde derinlik ölüyor. Kayalar evet balıklar biraz şekillendirsin sonra değerlendiririz yine.

Umut, hayal ettiğimizden çok çok daha fazla tür varmış Almanyalı balıkçının elinde. Umarım Türkiye'ye gönderir.

Saygılarımla.
rastlantısal2009-01-17 23:53:54

sinorÇevrim Dışı

Özel Üye
[C]2,3,48207[/C]
sinorÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Ocak 2009 23:51
Cengoydu Cek olmuş şimdide KahkahaBig%20smile Annem yine işe girişti bitki arkaya itiliyor ...