İşte Amerikan Rüyası

rastlantısalÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
rastlantısalÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 23 Ocak 2009 20:02
Cenk kardeşim, başın sağ olsun. Sen şimdi dinlen uyumana bak. Yarın teferruatlı konuşuruz.

Umut tankta balıklarda çok güzel. Sağdaki kökün alt kısmını biraz ön cama doğru çeksen daha da güzel olacak. En azından tankın ortasına kadar. Derinlik katacağına eminim. Ayrıca O kaya gibi 2 kaya daha gerek.

Saygılarımla.
rastlantısal2009-01-23 20:04:35

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

elponeÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Tekirdag
elponeÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 23 Ocak 2009 20:07

Umut, nacizane bir kaç tavsiyem sana..

Kaya ve çakılların rengi uyumlu değil, bu yüzden kayaları çıkarmanı öneririm. Çakılların rengine uyumlu kaya bulamazsan, sadece çakıl ve kökle güzel bir dekor elde edebilirsin.
Köke dik pozisyon yerine, daha uygun bir pozisyon verebilirsin. Ama yanına bir kaç kök daha eklemek gerekir. Elinde yoksa Ankara'ya gelirken yanımda, boşa çıkan aynı renk tonlarında mango köklerimi getirebilirim.

Cenk silver melek düşünüyorsan, elimde yumurta dökmeye başlamış 2 genç çift var. Ben artık üretim düşünmediğimden, istersen uygun bir vakitte de sana çiftlerden birini hediye edebilirim.

rastlantısalÇevrim Dışı

Özel Üye
rastlantısalÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 23 Ocak 2009 20:14
[QUOTE=elpone]

Kaya ve çakılların rengi uyumlu değil, bu yüzden kayaları çıkarmanı öneririm. Çakılların rengine uyumlu kaya bulamazsan, sadece çakıl ve kökle güzel bir dekor elde edebilirsin.
Köke dik pozisyon yerine, daha uygun bir pozisyon verebilirsin. Ama yanına bir kaç kök daha eklemek gerekir. Elinde yoksa Ankara'ya gelirken yanımda, boşa çıkan aynı renk tonlarında mango köklerimi getirebilirim.

Cenk silver melek düşünüyorsan, elimde yumurta dökmeye başlamış 2 genç çift var. Ben artık üretim düşünmediğimden, istersen uygun bir vakitte de sana çiftlerden birini hediye edebilirim.
[/QUOTE]

Umut rengarenk kayalar var yaşadığım yerde doğada biliyorsun. Arzu ettiğin şekilde gider toplarız. Ayrıca kökümü sana seve seve hediye ederim kardeşim. Sende çok şık olur.
rastlantısal2009-01-23 20:17:24

guardianÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
guardianÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 23 Ocak 2009 20:44
Merhabalar,
Kök konusuna katılsamda, çakıllara katılmıyorum, silis kum çok üstte sadece daha bir karışmaya başladıkları zaman daha doğal bir görünüm olacağını düşünüyorum. Bence süper bir başlangıç dekoru...

Saygılar...

AmerikanistÇevrim Dışı

AmerikanistÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Ocak 2009 20:56

Umut abi akvaryumunun sadeliği çok hoş duruyor.Kök konusunda abilerime ve Eda ablama katılıyorum.Kökü yan yatırarak, balıklara güzel bi yuva oluşturabilirsin.Sajicalar renklerini göstermeye başlamış.Büyüdüklerinde gözlerimizi üzerlerinden alamıyacağımız kesin(aman nazar değmesin)Tebessüm

Saygılar...

efeerdoganÇevrim Dışı

efeerdoganÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Ocak 2009 21:06
cenk bey gecmis olsun bende cok uzuldum  hepimizin basina gelmistir boyle seyler bugun motom yem yemeye besladi ama jaguralarim hala yem yemiyor ama renkleri duzelmis akvaryumun dekoruna yaklasik 30 kilo kaya daha ekledim simdi mango dallari ekliycem
saygilar
efeerdogan2009-01-23 23:17:14

theoÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
theoÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 23 Ocak 2009 21:12
Görmeyeli köprünün altından çok sular akmış anlaşılanTebessüm.En son hatırladığım bu akvaryumda jaguar vardı.Ben çok geride kalmışım.Umut bey dizayn konusunda söyleyecek pek birşey yok.Anladığım kadarıyla zamanla şekillenecek.Bakalım merakla takip ediyoruz.Kolay gelsin.

montanaÇevrim Dışı

Özel Üye
montanaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 23 Ocak 2009 21:35
[QUOTE=Really]Ben de birkaç gündür akvaryumu dekore etmekle uğraşıyorum. Sonun silis kumu buldum, istediğim zemini elde ettim. Şimdi yavaş yavaş doldurmaya başladım. Hem dekor hem balık eklenecek. Ufukta bir ateşağız, biraz corydoras ve biraz canlıdoğuran var. Işıkla ilgili ayarlamalar da yapılacak. Son hali böyle:

Yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi esirgemeyin:

[/QUOTE]

Özellikle şu fotodaki balık dikkatimi çekti. Türü nedir? Bence tamamen bitkisiz olmamalı tankınız. Araya bir miktar anubias tarzı bitki serpiştirmelisiniz. Büyük kaya ise tankınıza biraz malawi havası katmış:) Bunun dışında herşey çok güzel. Özellikle de kum ve çakılların ahengi mükemmel.

AmerikanistÇevrim Dışı

AmerikanistÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Ocak 2009 21:37
O bahsettiğiniz tür, benim beslemeyi çok istediğim 'sajica'dır...

ReallyÇevrim Dışı

[C]4,1,10135[/C] [B]3329,2[/B] [B]2829,3[/B]
ReallyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Ocak 2009 22:08
[QUOTE=rcall]Fotoğraf çekme kalitene zaten sözümüz yok. Pırıl pırıl bir tank ve sakinleri.
Sende benim gibi bitkiyi pek sevmiyorsun sanırım Umut.  Bu hailiyle sade ve güzel duruyor. Dekor olarak ne düşünüyorsun?
[/QUOTE]

Teşekkürler abi. Sırf yeşillik olsun diye bitki eklemek istemiyorum. Bitkili yaparsam bayağı uğraşmam gerekecek. Bu akvaryumda fazla yeşillik görmeyeceğinizi garanti ederim çünkü yeşil pek iyi durmaz bu renklerin üstünde. Daha kaya ve dallı büyük kökler eklemeyi düşünüyorum. Ayrıca doğadan uyacağını düşündüğüm her şeyi ekleyebilirim. Yoğun ve karışık bir dekor istiyorum.

[QUOTE=Babywels]Umut Bey,
Akvaryumunuz cok güzel.Bir sey sorucam Silis Kum nedir?Nasil bir cins kumdur.Silisin kelime anlami var mi?Ben belki Almanya`da bulabilirim!
Neyi aramam gerektigini bilirsem.
Tesekkürler,
[/QUOTE]

Silis kum silisyum dioksit maddesinin kum hali. İçerdiği ek bileşene göre rengi değişiyır. Doğada birçok yerde bulunuyor, yaygın bir madde. Deniz kumunun yapısında da var sanırım. Avrupa'daki akvaryumlarda sıkça görüyorum bu kumu. Rengi ve tane büyüklüğü itibariyle bu silisi andırıyor. Siz ince sarımtrak kum diye sorun. Zaten büyük olasılıkla bunu çıkaracaklardır size. Beyaz quartz kumlar çok kötü, bunu şimdi anlıyorum.

[QUOTE=rastlantısal]

Umut tankta balıklarda çok güzel. Sağdaki kökün alt kısmını biraz ön cama doğru çeksen daha da güzel olacak. En azından tankın ortasına kadar. Derinlik katacağına eminim. Ayrıca O kaya gibi 2 kaya daha gerek.

Saygılarımla.
[/QUOTE]

Evet abi daha çok malzeme lazım. Tabanın değişik bölgelerini dolduracağım, akvaryumun tüm boyutlarından faydalanmak istiyorum. Sizin oradan toplarız inşallah birlikte. Geçen sefer alıp Bursa'daki akvaryuma koyduğum malzemeler çok güzel olmuştu.

[QUOTE=elpone]

[/QUOTE]

Aslında kaya bilakis uyumlu geldi bana. Yani doğada rastlanmayacak gibi değil. Zaten bir tane var. İleride duruma göre çıkarabilirim de. (Sağdakini adamdan saymıyorumTebessüm) Görünen kök aslında tek değil 3 parçadan oluşuyor. Üst üste ekleyerek tek ve büyük bir kök ekledim. Yüksekliği değerlendirmek için böyle yaptım. Yan yana da olabilirdi ama fala uğraşmadım açıkçası. Balıkların etrafında dolaşırken kaybolacakları, oldukça büyük dekorlar istiyorum. Daha birçok kök ekleyebilirim. Teklifin için teşekkürler, büyükseler alabilirim senden.

[QUOTE=Amerikanist]

Umut abi akvaryumunun sadeliği çok hoş duruyor.Kök konusunda abilerime ve Eda ablama katılıyorum.Kökü yan yatırarak, balıklara güzel bi yuva oluşturabilirsin.Sajicalar renklerini göstermeye başlamış.Büyüdüklerinde gözlerimizi üzerlerinden alamıyacağımız kesin(aman nazar değmesin)Tebessüm

Saygılar...
[/QUOTE]

Sağol Şevki, onlara yuva hazırlamaktan çok doğal bir ortam yaratıp yuvalarını onlar bulsunlar istiyorum.

[QUOTE=theo]Görmeyeli köprünün altından çok sular akmış anlaşılanTebessüm.En son hatırladığım bu akvaryumda jaguar vardı.Ben çok geride kalmışım.Umut bey dizayn konusunda söyleyecek pek birşey yok.Anladığım kadarıyla zamanla şekillenecek.Bakalım merakla takip ediyoruz.Kolay gelsin.[/QUOTE]

Evet kimler geldi kimler geçti. Ankara'da başka tankım olmadığı için bu tankı deney tüpü gibi kullanmak zorunda kaldım. Sayayım geçenleri: midas, jaguar, FH, zebra, jag çifti, SD, festae, motaguense. Teker teker geçmediler tabi.

Bu dekorasyon işinde yeniyim. Şu ana kadar hep dikkatim balıklarda olduğu için fazla ilgilenemedim dekorasyonla. Ama şimdi güzel dekorasyonun görselliği arttırdığını ve balıklardan alınan zevki katladığını farkettim. Fotoğraf da çektiğim için bu açıdan da yararlı. Çiklitlere etraflarında ilgilenebilecekleri bir ortam yaratmak gerekiyor. Aksi takdirde birbirlerine düştükleri için suçlayamayız onları. Really2009-01-23 22:10:25

AmerikanistÇevrim Dışı

AmerikanistÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Ocak 2009 22:29

Umut abi senin sajicalar erkekli dişilimi?...

AmerikanistÇevrim Dışı

AmerikanistÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Ocak 2009 22:37

İyi o zaman inşallah eş olurlarda bizlerde sayika sahibi oluruz...Dil%20Çikarma

rcallÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Manisa
rcallÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 23 Ocak 2009 22:42
Umut'um daha öncede bir mesajımda belirttim, ramirezi besleyesim var demiştim. Hemen hemen dekor vs aynı olacak seninki gibi ama, ben siyah kum düşünüyorum. Bir kaç küçük taş, mangrowe ve mopani wood kökleri ve sürpriz bir malzeme taban için bakalım neler olacak. Buradan paylaşırım artık tek tek.
Saygılar...

ReallyÇevrim Dışı

[C]4,1,10135[/C] [B]3329,2[/B] [B]2829,3[/B]
ReallyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Ocak 2009 01:00
[QUOTE=rcall]Umut'um daha öncede bir mesajımda belirttim, ramirezi besleyesim var demiştim. Hemen hemen dekor vs aynı olacak seninki gibi ama, ben siyah kum düşünüyorum. Bir kaç küçük taş, mangrowe ve mopani wood kökleri ve sürpriz bir malzeme taban için bakalım neler olacak. Buradan paylaşırım artık tek tek.
Saygılar...
[/QUOTE]

Bekleriz. Bu başlık amerikan akvaryumları açısından da çok güzel bir arşiv olmaya başladı.