İşte Amerikan Rüyası

rastlantısalÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
rastlantısalÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 03 Aralık 2008 00:00
[QUOTE=baris.aydin][QUOTE=iski64]Barış çok güzel bişeymiş yaaa. süper görünüyor,Eğer olursa Bende isterim vallaTebessüm[/QUOTE]
Kardeşim ayıp ettin, hele bir olsun sana da yollarım. Zaten akvaryumda olmazsa hanımın değişik düşünceleri var onlarla ilgili. Dekor yapacak sanırımTebessüm Bende eğer akvaryumda olmazsa minik beyaz led lambalar bağlayıp gece lambası gibi birşey yapacağım. Ama öncelik akvaryum.

Ümit bu ne biliyor musun? . Hani işyerlerinin, villaların bahçelerinde küçük, sert yapraklı bodur ağaçlar oluyor. Böyle böğürtlen ağacı gibi,sık yapraklı.Yapraktan dallar görünmüyor.O kadar sık yani. Belki maki denilen bitki örtüsü budur. Hani hatta peyzajcılar bunlara makasla şekil veriyor.At, eşşek, timsah falan yapıyorlar. İşte o bodur ağacın kökünden kırılmış kısmı bu. Su da bekletirken, suya permasol ve tuz ekliyeyim mi sizce?
[/QUOTE]

Barışım yanlış bilmiyorsam o ağacın suya dayanımı fazla. Permasol'e hiç gerek yok. Tuz uygun olur diye düşünüyorum.

Saygılarımla.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

baris.aydinÇevrim Dışı

baris.aydinÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Aralık 2008 09:34

Herkese Selamlar;

Ağacın sivri dallarına budama yaptım. Balıklara zarar verebilir diye düşündüm. Az sonra bizim şirketin kazan dairesine gideceğim. Orada işletmeyi besleyen sıcak su kazanları var. Bir telle bağlayıp kazana salacağım. 2-3 saat kaynar ve akıntılı suda kalacak.Bir kaç günde evde tuzlu suda bekletebilirim. Ayrıca işletmede frekans kurutma sistemi var. Bildiğiniz mikrodalga fırının oda kada olanını düşünün. Kumaşın içindeki su zerreciklerini kurutuyorlar. Kumaşa zarar vermeden. Olmadı birde oraya atarım :) Eğer suya zarar verirse dekor malzemesi olarak değerlendiririm. Bugün akvaryumcuya gidip yeni gelen zebra ve green terrorlere bakacağım. Ayrıca green severumda gelecekti.
Gelişmeleri yazarım. Saygılar.

AliMuratÇevrim Dışı

İl: Ankara
AliMuratÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Aralık 2008 10:05
Barış süper oldu akvaryumun. Çok doğal gözüküyor ve balıkların küçük olması bence bir artı. Hep balıklarımı büyük toplayarak şunu farkettim ki büyük balık birkaç tane alınca kocaman tanklar bile bir anda doluyor, ya da öyle gibi gözüküyor. İri balıklar için gerçekten ççççooook büyük tanklar lazım. Küçük balıkların büyük tankta gelişimini gözlemenin zevki daha güzel. Umut'un dediğim gibi balık dekorun içinde kaybolmalı arkadaşlar.
Kendini kaybetmeli. Bakar bakmaz görmemeli balığı , gözle şöyle bir dekor içinde arayıp öyle farkedilebilmeli.
Balık bir geçtiği yerden saniyeler içinde tekrar geçmemeli. Benimkiler 225cm lik tankı belki dakikada 5 kere turluyorlar kocaman vücutlarıyla , hoşuma gitmiyor.
Balıklar bence ara sıra karşılaşmalı. Sürekli olarak birbirlerini görür halde iç içe olmamalılar. İri balıklarla mümkün olmuyor.
Barış bize foto makinenin marka modelini bağışla lütfen sanki bana Umut'un ki gibi şahane odaklayan, cam parlamalarını kapatan  bir Canon sahibiymişisin gibi geldi :)
Demasoniler nasıllar bu arada ? Onlarında fotolarını çek lütfen. Bunlara zebra dedim diye geçen düzelttin beni ama bunlar malawi zebralardır bilindiği gibi :)
Umut wild caughtlardan ölü olduğu belli olanlar içimi burktu. Biz o kadar hassaa beslerken onlar oltayla avlıyorsa , yazık be :)

sadhinÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Erzurum
sadhinÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 03 Aralık 2008 11:16
Umut fotoğraflardaki balıklar muteşemSok Ama bizim rüyalarımıza giren balıkların onların midesine girmesi hiçte sidirilebilcek bişey değil.. Keşke onlarında sadece bizim sularımızda yetişen beslemek istedikleri balıklar olupta bizde onları oltalayıp resimlerini amerikaya postalasak.. En azından bizi anlarlarHihhhh...

AliMuratÇevrim Dışı

AliMuratÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Aralık 2008 11:36
Sadık Bey, ben de bunu düşünmüştüm barajlarımızda göllerimizde güzel balıklar var. İmkan olsa yakalayıp canlı şekilde eve getirip onların yaşama ve üreme şekillerini incelemek isterdim.

rastlantısalÇevrim Dışı

Özel Üye
rastlantısalÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 03 Aralık 2008 13:51
Merhaba Arkadaşlar.
Erkek salvini'mi dişinin aşırı hırpalaması neticesinde tanktan çıkarıp, bir arkadaşıma hediye ettim.
Bu türü çok seviyorum ama bir o kadarda kızgınım.

Saygılarımla.

baris.aydinÇevrim Dışı

baris.aydinÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Aralık 2008 14:04
[QUOTE=AliMurat]Barış süper oldu akvaryumun. Çok doğal gözüküyor ve balıkların küçük olması bence bir artı. Hep balıklarımı büyük toplayarak şunu farkettim ki büyük balık birkaç tane alınca kocaman tanklar bile bir anda doluyor, ya da öyle gibi gözüküyor. İri balıklar için gerçekten ççççooook büyük tanklar lazım. Küçük balıkların büyük tankta gelişimini gözlemenin zevki daha güzel. Umut'un dediğim gibi balık dekorun içinde kaybolmalı arkadaşlar.
Kendini kaybetmeli. Bakar bakmaz görmemeli balığı , gözle şöyle bir dekor içinde arayıp öyle farkedilebilmeli.
Balık bir geçtiği yerden saniyeler içinde tekrar geçmemeli. Benimkiler 225cm lik tankı belki dakikada 5 kere turluyorlar kocaman vücutlarıyla , hoşuma gitmiyor.
Balıklar bence ara sıra karşılaşmalı. Sürekli olarak birbirlerini görür halde iç içe olmamalılar. İri balıklarla mümkün olmuyor.
Barış bize foto makinenin marka modelini bağışla lütfen sanki bana Umut'un ki gibi şahane odaklayan, cam parlamalarını kapatan  bir Canon sahibiymişisin gibi geldi :)
Demasoniler nasıllar bu arada ? Onlarında fotolarını çek lütfen. Bunlara zebra dedim diye geçen düzelttin beni ama bunlar malawi zebralardır bilindiği gibi :)
Umut wild caughtlardan ölü olduğu belli olanlar içimi burktu. Biz o kadar hassaa beslerken onlar oltayla avlıyorsa , yazık be :)
[/QUOTE]
Fotoğraf makinem maalesef Umut'un kadar profesyonel olmayan normal digital fotoğraf makinesi. Fuji Finepix 5600. 5 megapiksellik bir makine. O fotoları tripod yardımıyla çektim. 184 poz içerisinden sadece 10 tanesi iş yaptı. Makinein odaklama problemi var. İstediğim netliği alamıyorum bir türlü.Daha profesyonel olan Canon 40D alma planım var. Amerikaya gidecek bir arkadaşa aldırtacağım. Ama almam 2009 Ağustosu bulur.
Demasoniler iyi. Onları ayrı bir tanka aldım. Ama bir türlü kayalardan çıkmıyorlar. Yem atınca görüyorum bir tek. Ya kaya sayısını azaltacağım ya da başka balıklar da ekleyerek sosyal yaşamı hızlandıracağım.
Ümit, salvini hediye gitti demek ha. Nadir bir türdü aslında. Ama yapacak birşey yoksa gitmesi daha uygun olmuş.
Saygılar.

ReallyÇevrim Dışı

[C]4,1,10135[/C] [B]3329,2[/B] [B]2829,3[/B]
ReallyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Aralık 2008 14:16
[QUOTE=AliMurat]İri balıklar için gerçekten ççççooook büyük tanklar lazım. Küçük balıkların büyük tankta gelişimini gözlemenin zevki daha güzel. Umut'un dediğim gibi balık dekorun içinde kaybolmalı arkadaşlar.
Balıklar bence ara sıra karşılaşmalı. Sürekli olarak birbirlerini görür halde iç içe olmamalılar.
[/QUOTE]

270lt lik tankımda çok istememe rağmen jag, midas ya da mota beslemememin nedeni budur. 23 cm lik bir jag beslemiştim ve ne balık açısından ne de görsel açıdan iyi olmadığını gördüm. Balık akvaryumun içinde hızlanabilmeli, fren yapmadan dört nala koşturabilmeli. Tür için önerilen minimum hacim değerleri bunu sağlamaktan çok uzak. Gene de millet beslesin diye bu değerleri öneriyoruz.

Evet wildcaughtların bir kısmı ölü ama yapacak bir şey yok ekmek parasıUtangaç

AliMuratÇevrim Dışı

AliMuratÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Aralık 2008 14:21
Bu kayalara saklanma olayı nedir Barış ve diğer arkadaşlar? Doğal ortamlarında böyle iseler tamam ama benim black beltlerim deöyle haftlardır üzerlerindeki ürkeliği atamadılar sanki. Ya iç filtre arkasında ya kayaların arkasında. Karanlıkta anlyorum bazen loş ışıkta da öyleler.
Işığı yaktıktan soran bayağı bir süre bekleyince yüzüyorlar ama hala tetikte , her an bir gölge görseler yine kaya dibini buluyorlar.
Umut'un makine de profesyönel değil bas çek bir makina ama canon bu işi biliyor bana inanın.
Bu öülen karşıyakadan 70 kilo civarı kaya aldım, bana haftasonu bayram tatilinde yapacak iş çıktı, yıkamma kaynatma tuzlama vs.
Dekorumu canlandırıp başlığımıza fotolar ile renk katacacağım inşalah.
Şimdilik gösterebileceklerim;
Trimac, midas, koca kafalı bir GT (dişi aranıyor) , dişi bir texas (erkek aranıyor), joker , black belt, severum (umut'a teşekkürlerimle), eş jaguar,
eş astonotlar vs.
Bu küçük balık büüyk tank olayına tekrar dönücem. Bunu ilk kez bir betayı bol kayalıklı bir metrelik standart tankta yaşamıştım. Bir betanın fanusta , bardakta yaşatılamsının ne kadar yanlış olduğuna inandım yeniden. Betalar yüzüyor arkadaşlar hem de güzel yüzüyorlar.
Her balığa mümkün olan en fazla yaşam alanı sağlayalım, imkanlar ölçüsünde tabiki, seyir açısından da doğal ve harika görüntüler oluşuyor, sağlıkları açısından da faydalı oluyor.
Biliyorum yeni türler istiyoruz, onu da besleyim bunu da göreyim ama bunun bir sonu yok. Yeni istediğim türler için artık ben satış yapmaya başlıyorum mesela..

sinorÇevrim Dışı

Özel Üye
[C]2,3,48207[/C]
sinorÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 03 Aralık 2008 17:10
Bu sabah olan bir olayı sizinle paylaşmak istiyorum . Dün gece yem atmıştım ama yumurtaları bırakmamak için çıkıp yemediler . Bu sabah karides denedim . Kumluk alana düştü ve haydar kaptı . Bi baktım yemedi ve gidip yuvada ki dişinin yanına bıraktı . Gerçekten harika bir olay Ask Bir aksilik çıkmazsa ayın 14'ünde minik makavlar yüzüyor olacak ...

Barış Abi ; Özür dilerim öncelikle . Yumurta heycanından senin resimleri atladım . Gerçekten harika olmuş ellerine sağlık . Balıkların maşallahı var . Açıkçası gt'yi pek beğenmedim ama ateşağızlar bir harika . Green severum ve turuncu severum eklersen çok güzel olur bence ...

Saygılar ...

baris.aydinÇevrim Dışı

baris.aydinÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Aralık 2008 17:21
Cenk daha düüzgün foruma sahip Gt bulmaya çalışıyorum. Ama baktıklarımın en iyisi buydu.
Hadi bakalım yumurtalar gelsinnn :) Vay be senin haydar amma centilmenmiş. Haydar değil Don Juan mübarek :)

rastlantısalÇevrim Dışı

Özel Üye
rastlantısalÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 03 Aralık 2008 17:24
[QUOTE=aqua_boy]Bu sabah olan bir olayı sizinle paylaşmak istiyorum . Dün gece yem atmıştım ama yumurtaları bırakmamak için çıkıp yemediler . Bu sabah karides denedim . Kumluk alana düştü ve haydar kaptı . Bi baktım yemedi ve gidip yuvada ki dişinin yanına bıraktı . Gerçekten harika bir olay Ask Bir aksilik çıkmazsa ayın 14'ünde minik makavlar yüzüyor olacak ...
[/QUOTE]

Merhabalar.
Cenk, senin balıklardaki büyük aşk be kardeşim. Haydar harbi Haydar yani. Kahkaha

Eş tutan balıklarda bu durum olabiliyor Cenk.

Saygılarımla.

AliMuratÇevrim Dışı

AliMuratÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Aralık 2008 17:45
[QUOTE=aqua_boy]Bu sabah olan bir olayı sizinle paylaşmak istiyorum . Dün gece yem atmıştım ama yumurtaları bırakmamak için çıkıp yemediler . Bu sabah karides denedim . Kumluk alana düştü ve haydar kaptı . Bi baktım yemedi ve gidip yuvada ki dişinin yanına bıraktı . Gerçekten harika bir olay Ask Bir aksilik çıkmazsa ayın 14'ünde minik makavlar yüzüyor olacak ...

Barış Abi ; Özür dilerim öncelikle . Yumurta heycanından senin resimleri atladım . Gerçekten harika olmuş ellerine sağlık . Balıkların maşallahı var . Açıkçası gt'yi pek beğenmedim ama ateşağızlar bir harika . Green severum ve turuncu severum eklersen çok güzel olur bence ...

Saygılar ...
[/QUOTE]
Bunu bilinçli şekilde yapıyorsa harika bir olay. Lepistesler görüp ders alsa keşke Dil%20Çikarma

DarknumiÇevrim Dışı

Özel Üye
DarknumiÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 03 Aralık 2008 21:00

Şuan çok sinirliyim oscarım ölmek üzereydi Zebra çiftim gözümün önende vuruyordu ve ben geç kalmıştım hemen ayırdım çifti akvaryumdan kendi yerlerine ve hemen yemleri attım balıkların ve akvaryumun üzerine kalın battaniye ile örttüm sabaha kadar oscar açısından iyi olacağı kanaatindeyim bu taktiği en az 10 kere denedim ve çok işe yaradı.