İşte Amerikan Rüyası

baris.aydinÇevrim Dışı

İl: Istanbul
baris.aydinÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Aralık 2008 09:07
Arkadaşlar herkese selamlar;
Dün akvaryumcuda 4 cm civarında çok güzel bir zebra gördüm. Karın tarafı turuncu. Yüzündeki siyah maske inanılmaz koyulaşmış. Mükemmel duruyor. Ve gri renkte inanılmaz açık. Yani neredeyse siyah beyaz diyebilirim. Yanlız balık sanırım dişi :( Çünkü turunculuk var karın bölgesinde. Sizce bu dişiyi eklersem tankıma sorun olur mu? Tanktaki diğer zebralar arasında belki de dominat olan ve renkleri bu denli muntazam olan tek zebra. Tankta beyaz dahil olmak üzere yaklaşık 60 tane zebra var.Erkek olsa hiç kaçırmayacaktım. Ama dişi olması beni düşündürdü. Sizlere sormak istedim.
Bu arada bir arkadaşım elinde fazla olan 4-5 cm'lik Silver Shark verdi. Ben de tanka koydum. Daha önce bu türü besleyen varsa, sizce doğrumu yapmışım, yanlış mı? Yanlışsa bende birine hediye edeceğim.Oldukça sevimli bir balık.
baris.aydin2008-12-04 09:09:02

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

rastlantısalÇevrim Dışı

Özel Üye
rastlantısalÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Aralık 2008 09:59
[QUOTE=baris.aydin]Arkadaşlar herkese selamlar;
Dün akvaryumcuda 4 cm civarında çok güzel bir zebra gördüm. Karın tarafı turuncu. Yüzündeki siyah maske inanılmaz koyulaşmış. Mükemmel duruyor. Ve gri renkte inanılmaz açık. Yani neredeyse siyah beyaz diyebilirim. Yanlız balık sanırım dişi :( Çünkü turunculuk var karın bölgesinde. Sizce bu dişiyi eklersem tankıma sorun olur mu? Tanktaki diğer zebralar arasında belki de dominat olan ve renkleri bu denli muntazam olan tek zebra. Tankta beyaz dahil olmak üzere yaklaşık 60 tane zebra var.Erkek olsa hiç kaçırmayacaktım. Ama dişi olması beni düşündürdü. Sizlere sormak istedim.
Bu arada bir arkadaşım elinde fazla olan 4-5 cm'lik Silver Shark verdi. Ben de tanka koydum. Daha önce bu türü besleyen varsa, sizce doğrumu yapmışım, yanlış mı? Yanlışsa bende birine hediye edeceğim.Oldukça sevimli bir balık.
[/QUOTE]

Merhabalar.
Barış, bendeki küçük zebralar daha geçen haftaya kadar dişi gibi görünüyordu. Şuan cinsiyetleri hakkında birşey söylemek için erken. Üst yüzgecin arkasına bak. Benekler varsa erkektir.

Saygılarımla.
rastlantisal2008-12-04 10:34:26

baris.aydinÇevrim Dışı

baris.aydinÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Aralık 2008 11:48

Ümit kardeşim yani olay şu mu? Yavru iken turunculuk erkek ve dişi olmak üzere ikisinde de var.Bu daha sonra erkekte kaybolup dişi de artıyor mu?

Yani 3-4 cm'lik bir zebra da turuncu leke cinsiyet ayrımında bize çok faydalı olmaz mı?

Benim gördüğüm zebra diğer zebralara göre oldukça koyu renkte ve baskındı. Yüzündeki siyah maske o kadar koyu ki gözlerini seçmek için oldukça yaklaşmak lazım. Ayrıca çizgilerde aşırı koyu. Zaten akvaryuma 5 metreden baksan ilk o göze çarpıyor.
Ben diğer balıklarla atışması ve renk koyuluğundan dolayı erkek diye düşündüm. Kepçeyle tuttuk. Orada bakınca karnının alt kısmında hafif belli olan turuncu benek gördüm. O zaman dedim ki dişi.
Benek vs hiç bir zebrada göremedim orada ki. Bugün tekrar bakacağım.
baris.aydin2008-12-04 11:49:19

rastlantısalÇevrim Dışı

Özel Üye
rastlantısalÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Aralık 2008 11:53
[QUOTE=baris.aydin]

Ümit kardeşim yani olay şu mu? Yavru iken turunculuk erkek ve dişi olmak üzere ikisinde de var.Bu daha sonra erkekte kaybolup dişi de artıyor mu?

Yani 3-4 cm'lik bir zebra da turuncu leke cinsiyet ayrımında bize çok faydalı olmaz mı?

Benim gördüğüm zebra diğer zebralara göre oldukça koyu renkte ve baskındı. Yüzündeki siyah maske o kadar koyu ki gözlerini seçmek için oldukça yaklaşmak lazım. Ayrıca çizgilerde aşırı koyu. Zaten akvaryuma 5 metreden baksan ilk o göze çarpıyor.
Ben diğer balıklarla atışması ve renk koyuluğundan dolayı erkek diye düşündüm. Kepçeyle tuttuk. Orada bakınca karnının alt kısmında hafif belli olan turuncu benek gördüm. O zaman dedim ki dişi.
Benek vs hiç bir zebrada göremedim orada ki. Bugün tekrar bakacağım.
[/QUOTE]

Merhabalar.
Barış,
Balığın normal seyrinde büyüdüğünü farz ederek, 3 - 5 cm arasındaki boyda (ergenlik öncesi) baskın erkekte de turunculaşma görülmektedir. Balık ergen döneme girdiğinde turunculuk kaybolup yerini kafa yapma alacaktır. Koyu renkli yüz maskesi, koyu çizgiler ve diğerlerini kovalaması bunların bütünü baskınlık emaresidir. Yüksek ihtimalle o balık erkek.

Saygılarımla.

baris.aydinÇevrim Dışı

baris.aydinÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Aralık 2008 11:59
Ümit, diyelim ki yanıldık. Ve balık dişi çıktı. Teksas,Ateş Ağız,Gt,Tetrazon gibi balıklardan erkek olanı ile çiftleşmesi söz konusu olur mu? Böyle bir şeyi dişim çok güzel olsa da istemem.Yani eğer dişi problem çıkartmayacak olursa kalsın derim.İlla erkek diye tutturmam.
Yani birgün teksas ve zebra çiftleşmesi sonucu ortaya çıkan kırma yavrularım olmasını kesinlikle istemem.

rastlantısalÇevrim Dışı

Özel Üye
rastlantısalÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Aralık 2008 12:02
[QUOTE=baris.aydin]Ümit, diyelim ki yanıldık. Ve balık dişi çıktı. Teksas,Ateş Ağız,Gt,Tetrazon gibi balıklardan erkek olanı ile çiftleşmesi söz konusu olur mu? Böyle bir şeyi dişim çok güzel olsa da istemem.Yani eğer dişi problem çıkartmayacak olursa kalsın derim.İlla erkek diye tutturmam.
Yani birgün teksas ve zebra çiftleşmesi sonucu ortaya çıkan kırma yavrularım olmasını kesinlikle istemem.[/QUOTE]

Barış, diyelimki yanıldık. Saydığın balıklara nazaran zebralar çoooook daha erken ergen duruma geliyor. Yani onlar daha çocukken zebra yetişkin oluyor. O zaman onlar ergen olmadan ayırırız.

baris.aydinÇevrim Dışı

baris.aydinÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Aralık 2008 12:19
Arkadaşlar daha önce yapıldımı bilmiyorum.Forumu inceledim genel konu olarak bulamadım. Neden Amerikan Cichlid beslediğimize dair hazırladığım ankete sizde fikirlerinizi sunarsanız sevinirim. Aklıma gelenleri yazdım. Tabi ki daha birçok neden var.Ama dediğim gibi aklıma gelen ve kendi tercihlerim olanları ekledim.
Saygılar...

ReallyÇevrim Dışı

[C]4,1,10135[/C] [B]3329,2[/B] [B]2829,3[/B]
İl: Ankara
ReallyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Aralık 2008 13:49
Farklı türler ürediğinde yapılması gereken şey yuvayı bozmak. Bu kadar basit.

O gördüğün zebranın renkleri geçici bir durum. Çiklitlerin çok sık ve çok fazla renk değiştirdiğini unutmamak gerek.

baris.aydinÇevrim Dışı

baris.aydinÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Aralık 2008 17:04
Umut haklısın.Bu renk geçici olabilir.Ama yavru iken iyi renge ve foruma sahip balıkların çoğu büyüyünce de oldukça güzel duruyorlar ki buna en büyük örnek senin Gt'dir. Yani bir balığın nasıl olacağı yavruykenden az da olsa belli oluyor. Tabi ki besleme, stres, ortam, filtreleme de çok etkili bu konuda. Balık yavruyken iyiyse veya kötüyse şartlara göre bu devam edebilir veya değişebilir.
Renkleri solarsa solsun. Ben yavruyken içime sinen bir balık alayım da. Çünkü aramak ve bulamamak çok zor.
baris.aydin2008-12-04 17:06:50

rastlantısalÇevrim Dışı

Özel Üye
rastlantısalÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Aralık 2008 17:45
Merhabalar.
Motaguensisler hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

Bildiğiniz üzere Küba cichlid diye alıp motaguensis çıkmıştı. Zaman içinde bu balıkların karakteristik özelliklerine ve renklerine hayran oluyorsunuz.

Beslenme Şekli: Sitemizde yazdığı gibi etçil. Avlanmayı seviyorlar. "Pusucu" diye tabir ettiğim avcılardan. Eğer av diye görebileceği birşey akvaryumda varsa pusuya yatıp avını izliyor. Ve en uygun anında saldırıyor. Avlanma yüzdeleri oldukça fazla. Kuru yemleri de büyük bir iştahla yiyorlar. Hatta bitkisel pul yemleri bile yiyorlar.
Davranış Biçimi: Oldukça bölgeci balıklar. Eğer bir yeri bölge diye benimsemesini istiyorsanız, o bölge oldukça kayalık ve kum kalınlığı 10 - 15 cm olması gerekir. Tünel ve mağara kazmasını çok seviyorlar. "Aşırı agresif" tabiri yerine "bölgesinde sert" demek daha uygun olur. Eğer bölgesi yoksa tank içindeki tüm balıkları taciz edecektir. Bundan şüpheniz olmasın. Ağız ağıza kavgalara girmekten zerre çekinmiyor. En az 400litrede eş olarak bakılmasını tavsiye ederim. Bu sayede belli bir bölgeyi kabullenecek ve geri kalan alanlardaki balıklara ilişmeyecektir.
Kendi Türüne Davranışı: Bölgesi içinde kendi türü veya başka bir tür diye ayrım yapmıyorlar. Bölgesinde ise sert davranıyor.
Cinsiyet Ayırımı: Erkekler çok daha benekli oluyor. Yeşil/sarı üstüne bal rengi benekler ve bol bol siyah biçimsiz çizgileri oluyor. Ayrıca erkeklerin yüzgeçleri komple benekli ve uzun oluyor. Bu beneklilik kuyruk içinde geçerli. Dişiler daha sarı renkte ve beneksiz oluyor. Siyahlıklar erkeklere göre çok az. Kuyruklar ve yüzgeçler beneksiz ve kırmızı renkte.
Sıcaklık: Orta Amerikanların genelinde olduğu gibi geniş bir sıcaklık yelpazesini absorbe edebiliyorlar. Oldukça dayanıklı balıklar.
En Az Akvaryum Hacmi: Genç bir çift için 200 litre bol kayalık dekorlu tank kafi gelecektir. Çift azami boya ulaştıkça 100 X 70 X 70 gibi bir alanda oldukça mutlu olacaklardır. Bölgeci balıkların karakteristik özelliğidir. Bölgesinde istediği herşey varsa çokca hacim istemezler.
Üreme: Yumurta dizerler. Uygun bir küp koyarsanız kafi gelecektir. Zaten bu küpü kuma gömüyorlar. Sadece ağız kısmı dışarda kalıyor. Üreme döneminde de sadece bölgelerinde sertler. Bir çok iri Amerikandaki gibi tankı diğerlerine zindan etmiyorlar.
Zorluk Seviyesi: Her ne kadar sitede 3 yazsana ben 1 olarak değerlendiriyorum. En kötü şartlarda bile bırakın hastalığı yüzgeç erimesi dahi göremiyorsunuz.
Genel Yorum: Düşünüldüğü gibi şeytani bir yapısı yok. Kayalık seven bir çok cichlid türündeki gibi bölgesinde sertler. Bölgesi dışında (Eğer bölgesi varsa) hiçbir balığa ilişmiyorlar. Bilhassa üreme döneminde dişinin ve erkeğin edindiği renkleri görmelisiniz. Hızlı büyüdüklerini söyleyebilirim. 15 - 16 cm boydaki bir balıkta kocaman kocaman dişler var.

NOT: Benim gözümde Jaguar cichlidin yegane alternatifidir. Jaguardan biraz daha uysal ve seyri jaguardan daha fazla diyebilirim.

Saygılarımla.

rastlantisal2008-12-04 19:45:49

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 04 Aralık 2008 18:56
Teşekkürler Ümit ama bence keşke aldığın gibi küba çıksalardı. Bu arada saat 6 olmuş sen hala buralara balık tanıtımı yapıyorsun ya ekstra teşekkür.Big%20smile

rastlantısalÇevrim Dışı

Özel Üye
rastlantısalÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Aralık 2008 19:39
[QUOTE=Haxan]Teşekkürler Ümit ama bence keşke aldığın gibi küba çıksalardı. Bu arada saat 6 olmuş sen hala buralara balık tanıtımı yapıyorsun ya ekstra teşekkür.Big%20smile[/QUOTE]

Heyecandan dostum heyecandan.
Adetlere göre damat adayı gitmiyor. Yırttım yani. KahkahaKahkahaKahkaha

Madem bahsi geçti açıklayalım. Değerli dostlar, şuan itibari ile aile bireyleri başımı bağlamaya gittiler. Heyecanım ve Aycan'ın takdiri bundan.

Saygılarımla.

rastlantisal2008-12-04 19:54:31

DarknumiÇevrim Dışı

Özel Üye
DarknumiÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Aralık 2008 21:51
[QUOTE=rastlantısal][QUOTE=Haxan]Teşekkürler Ümit ama bence keşke aldığın gibi küba çıksalardı. Bu arada saat 6 olmuş sen hala buralara balık tanıtımı yapıyorsun ya ekstra teşekkür.Big%20smile[/QUOTE]

Madem bahsi geçti açıklayalım. Değerli dostlar, şuan itibari ile aile bireyleri başımı bağlamaya gittiler. Heyecanım ve Aycan'ın takdiri bundan.

Saygılarımla.

[/QUOTE]

Hayırlısı olsun abi umarım evlilik gibi işler seni Amerikan formundan uzak tutmaz.Kahkaha
Darknumi2008-12-04 22:00:27

enginkoc34Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Gaziantep
enginkoc34Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 05 Aralık 2008 08:34
[QUOTE=Darknumi][QUOTE=rastlantısal][QUOTE=Haxan]Teşekkürler Ümit ama bence keşke aldığın gibi küba çıksalardı. Bu arada saat 6 olmuş sen hala buralara balık tanıtımı yapıyorsun ya ekstra teşekkür.Big%20smile[/QUOTE]

Saygılarımla.

[/QUOTE]

Hayırlısı olsun abi umarım evlilik gibi işler seni Amerikan formundan uzak tutmaz.Kahkaha
[/QUOTE]
Yok yok yengede amerikanları seviyormuş.(umarım)Benim eşim canlı doğuranları çok seviyor.Onun sevdiği balıkları ne kimseye verin nede başka tür alın benden size tavsiye yoksa çoook başınız ağrır.(Numan sana söylüyorum Ümit sen anla.Kahkaha)
Saygılar.