İşte Amerikan Rüyası

baris.aydinÇevrim Dışı

İl: Istanbul
baris.aydinÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ocak 2009 11:22
[QUOTE=rcall]Teksasın en son yemini ne zaman yedi Barış? [/QUOTE]
Çarşamba akşamı karides yedi en son. Ya birde o kadar iştahlı yedi ki anlatamam.. Karidesi tutup sallayarak kopartması falan süperdi. Ama gelgelelim bugün ölümle burun buruna :(

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

enginkoc34Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Gaziantep
enginkoc34Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Ocak 2009 11:25
Barış balığının rengi çok güzeldi ama formu için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.Sanırım Ümitin dediği gibi yavru iken çok hassas olduğu doğru.Biraz daha büyük bulabilirsen ölüm yaşamazsın gibi geliyor bana.Bende diskusu kaybetmek üzereyim.Yem yememekte ısrar ediyor.Çok uğraştım ama olmuyor.Çok güzel ram gelmiş akvaryumcuya karidesleri yemese onlardan getireceğim.
Saygılar.

baris.aydinÇevrim Dışı

baris.aydinÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ocak 2009 11:28
[QUOTE=rastlantısal][QUOTE=baris.aydin]Merhaba arkadaşlar;
Bu sabah itibarı ile Teksas'ımın ölmek üzere olduğunu gördüm. Derin ve hızlı bir şekilde soluk alıp veriyor ve tabanda yan yatıyordu. Kepçeden kaçmıyordu.
Önceki teksas'ta da aynı sorun mu olmuştu hatırlamıyorum. Ama durgunluk ondada vardı ömeden önce. Konuyu bir yere bağlayamadım. Fakat aklıma şu geldi. Acaba balıklara verdiğim karides mi onları bu hale getirmişti. Çünkü iki teksasta karidesi iştahla yemişti. Karides bozuk desem dğerleride yedi, onlara birşey olmadı.
Sanırım biloat denen hastalığa yakalandı teksasım. Sabah yavruluğa alıp, yavruluğada bol hava verip bıraktım. Bu akşam %90 ölüsünü bulacağım :(
O kadar güzel renkli bir balığın iki seferdir bu hale gelmesi çok üzücü bir durum.
Balıkları sadece hayvansal yemlerle de beslemiyorum. Akşamları bitkisel sabahları hayvansal yem veriyorum. Kullandığım yemler; Sera Flora, NLS cichlid formula.
Biloattan kurtuluşun haşlanmış ıspanak falan olduğunu duymuştum. Ama sanırım hastalığın en can alıcı noktasında fark edebildim :(

[/QUOTE]

Barış geçmiş olsun.
Daha önce iki kere yavru texas bakmayı denedim ama iki denemenin akibetide senin gibi oldu. Yavru iken kabıza çok yatkınlar.

Saygılarımla.
[/QUOTE]
Abi ben daha öncekinin kabızdan öldüğünü bilseydim, bu balığı ayırır ve çok az hayvansal olmak üzere bitkisel beslenmeye özen gösterirdim. Ama tecrüesizliğime denk geldi işteAglama

rcallÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Manisa
rcallÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Ocak 2009 11:32
Çıkmayan candan, ümit kesilmezmiş Barış. Ispanak mutlaka vardır evde. Şu an versekte yiyemiyeceği için, biz yardımcı olacağız. Akvaryumdan bir cezve su al ve 2-3 yaprak ıspanağı doğrayarak kaynatmaya bırak. 2-3 litrelik bir kabın içine yine akvaryumdan su al ve kaynattığın ıspanağı bir tül yardımıyla bu kabın içine süzerek boşalt. 26-27 derecelere geldimi balığı bunun içinde 2-3 dakika beklet. Bunu gün içinde yapabildiğin kadar yap(sınırsız) Tek önemli nokta, kabın içindeki su soğuk olmasın. Bunu bir dene sonuç vermezse, başka tedaviye gideceğiz.

baris.aydinÇevrim Dışı

baris.aydinÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ocak 2009 11:36
[QUOTE=enginkoc34]Barış balığının rengi çok güzeldi ama formu için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.Sanırım Ümitin dediği gibi yavru iken çok hassas olduğu doğru.Biraz daha büyük bulabilirsen ölüm yaşamazsın gibi geliyor bana.Bende diskusu kaybetmek üzereyim.Yem yememekte ısrar ediyor.Çok uğraştım ama olmuyor.Çok güzel ram gelmiş akvaryumcuya karidesleri yemese onlardan getireceğim.
Saygılar.
[/QUOTE]
Engincim, bir daha alırsam zaten 6-7 cm'den küçük almayacağım. Şu an akvaryum içinde yaşayabilecek, Gt'nin gazabına uğramayacak sürü balığı arayışım var. Umut'un da verdiği fikirle şu an sürü üzerine yoğunlaşıyorum. Belki Tetrazon olabilir ama mutlaka büyük olması gerek.
Sizinde fikirleriniz alayım bu konuda?

alpkimÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Bursa
alpkimÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Ocak 2009 11:42
Barış biliyorsun uzun süre carpınte ürettim ve yavruları her batın hemen hemen %20 kayıpla rahat bir şekilde büyüttüm.%20 lik kaybın büyük kısmıda yavrular 1000 lt de 400-600 adet olmalarına rağmen özellikle 2.aydan 4.ay arası en ufak hareket azlığı yapanı gözlerinden başlayarak yemeleridir.
Herneyse bloat hastalığı ağırlıklı olarak bitkisel beslenen ve japon gibi midesi olmayıp sadece bağırsak sistemi mevcut olan türlerde aşırı stres sonucu bağırsak hareketlerinin duraksaması sonucu balığın kabız olması olarak açıklanabilir.Burada senin en önemli hatan ;stres e açık balıkları (ki özellikle yeni akvaryum değiştiren her balık 1hafta -10gün stres e mutlaka girer).Israrla aşırı kuvvetli besinlerle beslemen,karides etinin  insan için dahi aşırı protein kaynağı olduğu aşikar.Yıllarca tetrabits ve sera granügreen karışımı americanlarda kullanmışımdır.Bloat a balıklarımda hiç rastlamadım.Şu canlı yem tarzı gıdalardan bir süre tüm balıkların için uzak durmanı önereceğim...Balıkların adapte olmasından sonra yine teksas büyütürsen ve yüksek vücut formu istersen önerim bahçelerden bulacağın ince toprak solucanlarını 1 gün su dolu bir tasda bekletip ondan sonra bölerek 10 günde bir kere yedirmendir.Bu 6 ayda teksaslarını tabak gibi yapacaktır.Bak seni hem karidesten kurtarıyorum,hemde gizli bilgi veriyorum.Göz%20Kirpma

enginkoc34Çevrim Dışı

Özel Üye
enginkoc34Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Ocak 2009 11:58
Yakut tetra var biliyormusun yeşil oluyor.Onların hem rengi çok güzel hemde çok fazla büyüyorlar.Akvaryuma velifera değil ama kılıç eklersen sorun yaşarmısın bilmiyorum.Buna en doğru cevabı Ümit verecek.Amerikadaki akvaryumlarda bitki+jd veya severum ve bol bol kılıç var.Amaç biraz farklı ama eğer sorun olmazsa bence kılış alıp ekle.
Saygılar.

ReallyÇevrim Dışı

[C]4,1,10135[/C] [B]3329,2[/B] [B]2829,3[/B]
İl: Ankara
ReallyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ocak 2009 13:49
Barış Abi eğer bloat olduysa (karında şişmeden anlaşılır) ve yan yattıysa kurtarılması pek mümkün değil malesef. Balık küçük olduğu için direnci daha düşük. Böyle durumlar için elde her zaman Flagyl bulundurmakta fayda var. Yavru balık strese maruz kaldığında bloat riski artıyor.

reisÇevrim Dışı

Özel Üye
reisÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Ocak 2009 14:01
[QUOTE=Really]Barış Abi eğer bloat olduysa (karında şişmeden anlaşılır) ve yan yattıysa kurtarılması pek mümkün değil malesef. Balık küçük olduğu için direnci daha düşük. Böyle durumlar için elde her zaman Flagyl bulundurmakta fayda var. Yavru balık strese maruz kaldığında bloat riski artıyor.
[/QUOTE]

Aslında tür hangisi olursa olsun bloat eğer erken farkedilirse balığın kurtulma şansı fazla.Yani balığın karnı şişmeden,sık nefes alıp vermeye başlamadan önce 1-2 gün boyunca kendini diğer balıklardan soyutlayıp ayrı takılmaya ve renklerinde hafif bozulmaya başladığı anda tedaviye başlamak lazım.Yoksa bloat olan bir balığı hele boyut olarak küçük ve dayanıksız bir türse kurtarmak çok ama çok zor.

elponeÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Tekirdag
elponeÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Ocak 2009 14:35
Bu sitede dither fish olarak önerilen ve önerilmeyen türler var..Bu arada texas için üzüldüm..Gerçekten güzel bir balıktı.

Bir de GT'im cinsiyeti için ne diyeceksiniz.. Erkek mi sizce de?

baris.aydinÇevrim Dışı

baris.aydinÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ocak 2009 14:51

Herkese cevaplarından ötürü teşekkür ederim. Balığın strese bağlı olarak bloat olacağı aklıma gelmemişti hiç. Beslenmeden dolayı olur diye düşünmüştüm. Balığın strese girmesini de bir türlü anlamadım. 2 gün içerisinde ne oldu da strese girdi anlam veremedim.

Ayırdığım teksasımın kurtulacağını da sanmıyorum açıkcası.Aynı zebradan bir arkadaşım da daha var. O benim bu halimi gördü ve bendekini alabilirsin dedi.Sanırım astronota olan ilgisinden dolayı teksası hediye verebileceğini söyledi. Peki eğer ben arkadaşımda ki teksası alırsam, nasıl bir diyet uygulamam gerekiyor? Yani akvaryumda ki diğer balıklar için Sera Flora ve NLS CF kullanıyorum. Buna devam mı edeyim? Yoksa Sera Granugreen alıp Flora ile birlikte mi vereyim? Yoksa teksas'ı hiç almayayım mı?

Karides işine balıklar büyümeden bir daha girmeyeceğim buna karar verdim.
Engin kardeşim, bahsettiğin yeşil tetrazonlardan almıştım 3 tane. Ama olaya bak ki benim Gt gece ışıklar kapalıyken ava çıkıyor. Gece lambası uygulamasından sonra 1 tane yeşil tetrazon kaybı verdim. O da gece elektrik kesildiği için. Kılıç bulabilirim burada. Büyük boylarından almam uygun olur sanırım.

Eda hanım, kuyruktaki bant rengi oldukça büyük görünüyor. Balık küçük boyuna rağmen oldukça renkli bir kuyruğa sahip. Bu yüzden erkek diyebilirim.Ayrıca yüz maskesindeki mavi şimşeklerde oldukça canlı renklere sahip.

alpkimÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Bursa
alpkimÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Ocak 2009 14:55
Bence elindeki yemlere devam ederek sık fakat az öğünler vermen durumunda problem kalmayacaktır.Sadece karides işini bir süre askıya al....

enginkoc34Çevrim Dışı

Özel Üye
enginkoc34Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Ocak 2009 15:35
Barış kılıçları Ümit karışık besliyordu bir ara ona sor.
Eda hanım bencede balığınız güzel bir erkek.
Saygılar.

baris.aydinÇevrim Dışı

baris.aydinÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ocak 2009 15:38
[QUOTE=rcall]Çıkmayan candan, ümit kesilmezmiş Barış. Ispanak mutlaka vardır evde. Şu an versekte yiyemiyeceği için, biz yardımcı olacağız. Akvaryumdan bir cezve su al ve 2-3 yaprak ıspanağı doğrayarak kaynatmaya bırak. 2-3 litrelik bir kabın içine yine akvaryumdan su al ve kaynattığın ıspanağı bir tül yardımıyla bu kabın içine süzerek boşalt. 26-27 derecelere geldimi balığı bunun içinde 2-3 dakika beklet. Bunu gün içinde yapabildiğin kadar yap(sınırsız) Tek önemli nokta, kabın içindeki su soğuk olmasın. Bunu bir dene sonuç vermezse, başka tedaviye gideceğiz. [/QUOTE]
Ramazan Abi,
söylediklerini bu akşam deneyeceğim. Sonucu yazarım. Umarım eve gittiğimde herşey için çok geç olmaz..