İşte Amerikan Rüyası

baris.aydinÇevrim Dışı

İl: Istanbul
baris.aydinÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ocak 2009 15:41
[QUOTE=enginkoc34]Barış kılıçları Ümit karışık besliyordu bir ara ona sor.
Eda hanım bencede balığınız güzel bir erkek.
Saygılar.
[/QUOTE]

Engin kardeşim kılıç - tetrazon - silver dollar. bu üçünden birini veya ikisini seçeyim diyorum. Silver Dollar 3 tane gördüm. 2 si oldukça büyük 10 cm civarı, diğeri 4 cm. Tatrazon bir yerde gördüm. Oldukça büyüklerdi. 5cm+ var.Ama satılık değil.Kılıcı bulmam kolay olur. Önemli olan sağlıklısına denk gelmek.
Peki kaçar adet almam uygun olur.Tek tekde değerlendirebilirsiniz, her 3 türden de alacak şekilde de.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

rcallÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Manisa
rcallÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Ocak 2009 15:41
Fotoğraftaki GT bence dişi. 

enginkoc34Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Gaziantep
enginkoc34Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Ocak 2009 16:01
[QUOTE=rcall]Fotoğraftaki GT bence dişi.  [/QUOTE] Bant kalın ve sarı abi üstelik yüzgeçte uzun ama sen daha iyi bilirsin.
Saygılar.

enginkoc34Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Gaziantep
enginkoc34Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Ocak 2009 16:02
[QUOTE=baris.aydin][QUOTE=enginkoc34]Barış kılıçları Ümit karışık besliyordu bir ara ona sor.
Eda hanım bencede balığınız güzel bir erkek.
Saygılar.
[/QUOTE]

Engin kardeşim kılıç - tetrazon - silver dollar. bu üçünden birini veya ikisini seçeyim diyorum. Silver Dollar 3 tane gördüm. 2 si oldukça büyük 10 cm civarı, diğeri 4 cm. Tatrazon bir yerde gördüm. Oldukça büyüklerdi. 5cm+ var.Ama satılık değil.Kılıcı bulmam kolay olur. Önemli olan sağlıklısına denk gelmek.
Peki kaçar adet almam uygun olur.Tek tekde değerlendirebilirsiniz, her 3 türden de alacak şekilde de.
[/QUOTE] Gt kılıçlara zarar verirmi onu öğrenmek lazım.Silver dolar iki tane altı adetde tetrazon ve uygunsa bir erkek 3 dişi kılıç.
Saygılar.

elponeÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Tekirdag
elponeÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Ocak 2009 16:13
Yorumlar için teşekkürler, GT için biraz daha büyümesini beklemeliyim sanırım..

Barış bey ben de sürü balığı olarak silver dolar ve tetrazonlar arasında kaldım. Silver doları amazon balığı olduğu için tercih ediyorum fakat oldukça büyüyor. 4-5'li bir grup yapmak lazım keyif almak için de.
Tetrazonsa küçük ebatıyla ve güzel renk ve hareketleriyle keyifli bir balık. Yine en az 6lı bir grup düşünürüm. Fakat o da amazon balığı değil.

Şu kurulum işim bir bitsin..bunlar detay şimdilik benim için aslında. Daha yapacak çok işim var :/

ReallyÇevrim Dışı

[C]4,1,10135[/C] [B]3329,2[/B] [B]2829,3[/B]
İl: Ankara
ReallyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ocak 2009 16:26
[QUOTE=elpone]Yorumlar için teşekkürler, GT için biraz daha büyümesini beklemeliyim sanırım..

Barış bey ben de sürü balığı olarak silver dolar ve tetrazonlar arasında kaldım. Silver doları amazon balığı olduğu için tercih ediyorum fakat oldukça büyüyor. 4-5'li bir grup yapmak lazım keyif almak için de.
Tetrazonsa küçük ebatıyla ve güzel renk ve hareketleriyle keyifli bir balık. Yine en az 6lı bir grup düşünürüm. Fakat o da amazon balığı değil.

Şu kurulum işim bir bitsin..bunlar detay şimdilik benim için aslında. Daha yapacak çok işim var :/

[/QUOTE]

GT niz dişi emin olabilirsiniz.

SD ler sağlamlık açısından üst düzeyde balıklar. Dovii çifti ile birlikte bakıldığını bile gördüm. Kendim büyük jag çiftiyle birlikte baktım. Hızlı büyüyorlar, her şeyi yiyorlar, fakat pek güzel oldukları söylenemez. Boyut dışında pacu ya çok benziyorlar. Ama şu var, güzel dekore edilmiş bir akvaryumda hiçbir balık fazla çirkin duramaz. Akvaryum da balığı güzel gösterebiliyor. Akşam gelince birkaç uygun tür daha yazacağım.

AliMuratÇevrim Dışı

AliMuratÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ocak 2009 16:29
Bence de GT dişi olabilir üst yüzgeç ucu erkekte daha sivri oluyor genelde.

Umut ben büyük abilerin yanına büyük silver dollar sürü yapabilir miyim? 3 balıklık bir sürü mesela ama büyük balıklardan oluşsa.

Barış Bey çok geçmiş olsun.
Tankımdaki bir dişi texasta sürekli stres halinde çok uzun süredir, akvaryumun şamar oğlanı gelen giden vuruyor, daha doğrusu vurmaya çalışıyor ama o çok hızlı, saklanıyor ya da bir depar atıp kendini hızla kaybettiriyor.
Aylar oldu maşallahı var, beslenme ve stres birleşerek onu hasta etti galiba. Geçmiş olsun tekrardan..
AliMurat2009-01-09 16:31:41

rcallÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Manisa
rcallÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Ocak 2009 18:05
İri amerikanlarda cinsiyet bariz belli olabilse de, küçük boylarda anlaşılması cidden zordur.
Üstteki fotoğraftaki GT, çok yakında eş tutar ve yumurta bile dökebilir.
rcall2009-01-09 18:15:37

elponeÇevrim Dışı

Özel Üye
elponeÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Ocak 2009 18:39
Ramazan bey teşekkürler.
4 adet almıştım GT'leri..Bunlardan en irisi bir arkadaşımda şu an, kafası baya büyümüş gösterişli bir erkek olmuş, geçenlerde gördüm.
Bu da birazcık ufağıydı..Diğer 2'si daha ufak..Gelişimlerine bakıp ufakları dişi bunu da erkek sanıyordum ama henüz kafa şişmeyince şüphelenmiştim biraz.
Tankta erkeğimiz yok yani. Ben erkek istiyordum bir tane aslında. Demek bunları çıkarıp erkek arayacağız daha sonra.
elpone2009-01-09 18:40:18

rastlantısalÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
rastlantısalÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Ocak 2009 21:01
Merhabalar.
Eda Hanım'ın balığı yüksek ihtimalle dişi. Amerikanlarda yüzgeç gençken yanıltıcı olabiliyor. Genel formuna ve üstündeki desenin dağılımına bakmak daha kesin sonuca götürüyor.

Karmada bakılabilecek sürü balıklarına gelince;
Bildiğiniz üzere bir çok türü bir çok türle besledim ki çoğu -imkansız- diye nitelendirildi. Kıstasları referans aldığınızda sorunsuz besleyebilirsiniz.

-- Sürü balığı kesinlikle büyük balığın yiyeceği boyutta olmamalı.
-- Sürü balığı kesinlikle büyük balıktan hız ve manevra konusunda çok daha başarılı olmalı
-- Büyük balık için gerekli olan hacimin en az 2 katı hacim olmalı.
-- Dekor düzenden ziyade karmaşa şeklinde olmalı ki icap ettiğinde küçük balığın saklanıp büyük balığın içine giremeyeceği bölmeler olsun. Düzenli dekorlarda bunu sağlayamazsınız. Mümkün mertebe doğanın kaosunu barındırmalı.
-- Büyük balık, aşırı saldırgan türlerden olmamalı.
-- Büyük balık, av için tasarlanmış türlerden olmamalı (Genel itibari ile parac ailesi, Salvini, Oscar vb gibi türler). Çünkü bu türler üstün hız ve manevra kabiliyetinin yanında özelleşmiş av yeteneklerine sahiptirler. Oscarlar durmaksızın kovalar ve avın ilk hatasında yutarlar. JD avını umursamıyor gibi yapıp kaçamayacağı anda üstüne zıplar. Paraclar JD gibi umursamamanın yanında pusu kurarlar. Salvini eğer yutabilecekse kafadan saldırır. Tek lokmada yutamayacaksa sırtından ısırıp balığı hareketsiz hale getirir ve ikinci bir hamle ile yer. Gibi örnekleri çoğaltabilirim.
-- Küçük balık kuyruk ve yüzgeç tırtıklayan türlerden olmamalı.
-- Büyük balık gece avlanan türlerden olmamalı.
-- Büyük balık hiçbir mazeretle ve koşulda aç bırakılmamalı.
-- Büyük balık eğer dip ve orta suda yaşayan balık ise küçük balık orta su ve yüzeyde yaşayan türlerden olmamalı.
-- Büyük balık ve küçük balık aynı türde yemlerle beslenebiliyor olmalı.
-- Küçük balık ve büyük balık mümkün mertebe başka familyalara ait olmalı. Yani ikiside cichlid olmamalı. Yoksa küçük büyüğe umarsızca efelenip çöp kutusuna gidebiliyor.
-- Tankın yüksekliği en az 60cm olmalı.

Gibi aklıma gelmeyen birkaç kriter daha sıralayabilirim. Her koşulda risklidir. Benim tercihim Zebra, Uaru, Sajika gibi türlerin yanına melek ve canlı doğuranlar olur. Nasipse böyle bir tankı sonbaharda hayata geçirmeyi planlıyorum.

Saygılarımla.
rastlantısal2009-01-09 21:18:11

AliMuratÇevrim Dışı

AliMuratÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ocak 2009 23:23
Eda Hanım,
Bende de fazla bir erkek var, takas etmek isterseniz, ben de dişi arıyordum.
İstanbul'a gidip gelen arkadaşlarımız oluyor bazen, tekirdağ zor tabi ama.
Buraya yazıyorum ki belki gidip gelen biri yardımcı olur.

elponeÇevrim Dışı

Özel Üye
elponeÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Ocak 2009 23:31
Valla Ali bey seve seve..2 dişi var bende görülen o ki..
Benim bir ayağım İstanbul'da zaten..Sık gidip geliyorum.

Ama yola dayanır mı bilemiyorum. Ank-İst veya Tekirdağ-Ank.
Aslında ben Şubat ilk hafta Ankara'ya geleceğim, oralıyım.
elpone2009-01-09 23:34:02

ReallyÇevrim Dışı

[C]4,1,10135[/C] [B]3329,2[/B] [B]2829,3[/B]
ReallyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Ocak 2009 02:17
Ümit abinin figuran balıklar hakkında yazıklarına ek olarak;

- yüksek gövdeli olmaları,
- çiklitler yavru iken eklenmeleri,
- çiklitler büyük ise akvaryum kurulurken eklenmeleri başarı şansını arttıracaktır.

Önerilen türler şunlar:

dev danio
silver dollar
buenos aires tetra
gül barb, tetrazon ve diğer barblar
valifera
kılıçkuyruk
plati
danio
kongo tetra

Bunlardan silver dollar ve iri barb türleri büyük çaplı avcılarla birlikte beslenebilir. Ama güvenlik garanti değildir. Figuran balık alınacağı zaman bu riski düşünürek almalısınız.

Amerikan çiklitlerinde agresifin tür içinde bireyden bireye değişebildiği gibi figuran balıklara uygulanan muamele de değişebilir. Bir akvaryumda A türü B türüyle 3 yıl sorunsuz yaşar, başka bir akvaryumda ise A türü B türünü 1 gecede temizler.

Sayılan türler birbirinin alternatifi değildir, beslediğiniz çiklitin avcılık kapasitesi arttıkça liste sizin için küçülür.

AliMuratÇevrim Dışı

AliMuratÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Ocak 2009 03:52
Silver D. denemek istiyorum bu sefer yerim daha geniş ama, biliyorsun Umut benimkiler ekstra asabi ve oburlar, o güzel canlıların da hayatları ile deneme yapmak doğru olmaz.