İşte Amerikan Rüyası

AdnanKayaÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
AdnanKayaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 14 Aralık 2008 18:16
[QUOTE=rastlantısal]

Merhaba arkadaşlar.
Umut'la İznik Gölü'nden yakaladığımız ve gobi diye sınıflandırdığımız balığın türünü araştırmalarımız sonunda bulduk.

Latince adı:Salaria fluviatilis
Balık hakkında bilgi alabileceğiniz link: Fishbase
Fishbase sitesinde yaşadığı doğadaki sıcaklığı 18 - 25 ile sınırlamış ama emin olun alakası yok. Yüzeyi buz tutmuş suda dahi yaşıyorlar.
Henüz kuru yem yeyip yemediğini keşfedemedim. En azından ben bakarken yemiyor. Balıklarda herhangi bir incelme zayıflama emaresi yok.

Saygılarımla.

NOT: Yeri burası değildi ancak bahsi burda geçtiği için ekledim. Anlayış gösterileceğini ümit ediyorum.
[/QUOTE]
http://www.akvaryum.com/_salaria__fluviatilis_(horozbina,_tatl&305;_su_blennysi)_tatlisur_8_4507.asp
İşte  bu  balığın  cinsi.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

rastlantısalÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
rastlantısalÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 14 Aralık 2008 18:52
[QUOTE=sadhin]

Arkadaşlar yakın zamanda ölen flower hornumun yerine yine aynı anne ve babadan olan flowerla doldurmaya çalıştım. Akvaryumu boş gördükçe iyice içim sıkılmıştı ve bayramın 2. günü gezdiğim akvaryumcularda bu tatlı yaramazları gördüm ve hemen aldım. Akvaryuma ilk green terörü ekledim 3 gün sonra da flowerı yanına bıraktım. Şuan kardeş kardeş geçiniyolar. Flower aldığım yerde yunusların arasındaydı yani olabildiğince sosyal bi balık ve ilerde bi sorun olabileceğini sanmıyorum yanlız flowerı akvaryumcu bilerek başka bir FH la kavga ettirdiği için biraz hırpalanmış yakında oda güzel formuna kavuşcak. Fotoğraflarını sizlerle paylaşmak istedim.Yeni oğlum yaramaz mı yaramaz ve bi okadarda sevimli 'Jack Neşeli'.. ( balıklarımın 2. adlarını kız arkadaşım koyduBig%20smile napim kıramadımUtangaç)

Aşırı hiperaktif green terörüm 'Coe Şirin'.. ( adı gibi çoook şirinBig%20smile
Güzel balıklar buldukça yanlarına eklicem ve büyük ihtimal yeni gelecek balık geçenlerde gördüğüm jaguar yavrusu olacak..

Saygılar
[/QUOTE]

Merhabalar.
Balıklarınız hayırlı olsun.
Acaba tankınız kaç litre?

sadhinÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Erzurum
sadhinÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 14 Aralık 2008 20:55
[QUOTE=rastlantısal]

Merhabalar.
[/QUOTE]

teşekkür ederim. Akvaryumum 100*65*45 ölçülerinde.

rastlantısalÇevrim Dışı

Özel Üye
rastlantısalÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 14 Aralık 2008 20:58
[QUOTE=sadhin][QUOTE=rastlantısal]

Merhabalar.
[/QUOTE]

[/QUOTE]

1 tür balık daha ekleyebilirsiniz.
Mevcut balıklarınızla eşdeğer sertlikte olmalı. Ateş kafa tavsiye ederim.

Saygılarımla.

sadhinÇevrim Dışı

Özel Üye
sadhinÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 14 Aralık 2008 21:02
[QUOTE=rastlantısal] [QUOTE=sadhin][QUOTE=rastlantısal]

Merhabalar.
[/QUOTE]

[/QUOTE]

1 tür balık daha ekleyebilirsiniz.
Mevcut balıklarınızla eşdeğer sertlikte olmalı. Ateş kafa tavsiye ederim.

Saygılarımla.
[/QUOTE]

Ahh keşke bulabilsemde ateş kafa alsam. Ama aklımdan bahsettiğim gibi son olarak yavru jag eklemek geçiyo tabi jag ilerde büyüyünce akvaryumu daha da büyütmek şartıylaTebessüm

ReallyÇevrim Dışı

[C]4,1,10135[/C] [B]3329,2[/B] [B]2829,3[/B]
İl: Ankara
ReallyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Aralık 2008 21:44
[QUOTE=sadhin]

Arkadaşlar yakın zamanda ölen flower hornumun yerine yine aynı anne ve babadan olan flowerla doldurmaya çalıştım. Akvaryumu boş gördükçe iyice içim sıkılmıştı ve bayramın 2. günü gezdiğim akvaryumcularda bu tatlı yaramazları gördüm ve hemen aldım. Akvaryuma ilk green terörü ekledim 3 gün sonra da flowerı yanına bıraktım. Şuan kardeş kardeş geçiniyolar. Flower aldığım yerde yunusların arasındaydı yani olabildiğince sosyal bi balık ve ilerde bi sorun olabileceğini sanmıyorum yanlız flowerı akvaryumcu bilerek başka bir FH la kavga ettirdiği için biraz hırpalanmış yakında oda güzel formuna kavuşcak. Fotoğraflarını sizlerle paylaşmak istedim.

Yeni oğlum yaramaz mı yaramaz ve bi okadarda sevimli 'Jack Neşeli'.. ( balıklarımın 2. adlarını kız arkadaşım koyduBig%20smile napim kıramadımUtangaç)

Güzel balıklar buldukça yanlarına eklicem ve büyük ihtimal yeni gelecek balık geçenlerde gördüğüm jaguar yavrusu olacak..

Saygılar
[/QUOTE]

FH dişi gibi görünüyor. Bunun etkisi ile bir süre sorun çıkmayabilir ama ileride büyük olasılıkla çıkar. Zaten o tank tek jag veya FH için önerilen boyutta. Bence bu işe girişmeyin.
Really2008-12-14 21:45:24

enginkoc34Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Gaziantep
enginkoc34Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Aralık 2008 09:22
Ümit ne şanslısın bak o balık Türkiyede sadece iznikte var.Ben onu başka derelerdede gördüm gibi geliyor ama.Davranış şekilleri nasıl?Diğer balıklar onlara sataşıyormu yoksa kendilerini zor durumlarda saklayabiliyorlarmı?
Saygılar.

baris.aydinÇevrim Dışı

baris.aydinÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Aralık 2008 09:28
Arkadaşlar, herkese merhaba. Tatil zamanında internete girmeye pej fırsatım olmadı.Bugün sabah siteye baktığımda neler olmuş neler :)
Cenk, sana yavrularınla başarılar dilerim.Umarım kayıpsız büyütürsün.
Ümit Gobiler ve resimler bir harika. Isı olayı için geçmiş olsun.Ama tecrüben sayesinde kurtulmuşsun.
Umut, fotoğraflarına diyecek birşey bulamıyorum, çok güzeller.
Bir ara Aydın'ın (Boss) mesajnı gördüm. Aydıncım, senden daha çok katılım bekliyoruz.Tecrübe,bilgi,deneyim paylaşınca daha da artıyor.
Bu 9 günlük tatilde ben neler yaptım?
Öncelikle bir akvaryumcuda 3 aet 12-13 cm'lik green terror gördüm. İçlerinden biri diğerlerine göre daha gösterişli ve yüzgeçleri daha uzundu. Ayrıca baskın olanda oydu. Evde bulunan küçük balıklarımı düşünerek almaktan vazgeçtim. Fakat daha sonra elimde bulunan küçük Gt'nin ileride dişi çıkması ve bir daha böyle güzel formda bir erkek bulamayacağımı düşünerek, büyük gt yi aldım. Yaklaşık 13 cm boyunda. Akvaryumcuda dikkat etmediğim ve eve gelince farkına vardığım birşey oldu. Balığın yüzgeçlerinde baloncuk gibi birşeyler vardı.Elimde tedavi edebileceğim bir ilaç olmadığı için 1 litre suya 3 tatlı kaşığı kaya tuzu ekleyip, tuz oranı yüksek bir karışım elde ettim. Ve balığı 30 sn burada beklettim.Sonra tekrar temiz suya aldım.Bu işlemi 4-5 kere tekrarladım. 2 gün sonra baloncukların kaybolduğunu gördüm.Sebebi neydi?, tedavi işe yaradı mı? hiç ama hiç bilmiyorum.Ama şu an bir hastalık belirtisi yok.
Elimde bulunan 6 adet tetrazondan oldukça küçük olan (1,5 cm) 3 adetini maalesef GT2ye kaptırdım :( Ayrıca 4 cm lik Silver Shark'ta sanırım Gt'nin midesinde :(
Gt, ışıklar kapalıyken ava çıkıyor. Işık açıkken herhangi bir zararı yok. Yediği balıklar ise akvaryumdaki en cıılız ve en küçük canlılardı. Bir taraftan üzülüyorum ama bir taraftanda GT bulduğum için seviniyorum. En kısa sürede biraz daha büyük 3 adet tetrazon ve büyük (6 cm) Silver Shark alacağım.
Ayrıca 4 adet Demasoni bulunan tankıma 5 adet 3-4 cm Sp ekledim.
Babamda bulunan 160 litre akvaryumda ise 4 adet Paslı Cichlid, 12 adet Mavi Zebra, 3 Adet Sarı İmparator ve 2 adet Elangatus koyduk. Paslılar daha önce akvaryumda vardı. Paslılar ve Elangatus dışındakilerin hepsi 3-4 cm lik yavru. Spler,Mavi Zebralar için Özgür ILGIN'a, İmparatorlar için Önder kardeşime teşekkürler.
Şimdi de nacizane fotoğraflar;

Saygılar..

enginkoc34Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Gaziantep
enginkoc34Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Aralık 2008 09:34
Yeni balığın gerçekten çok güzel.Hayırlı olsun.Küçük balıkları avlamaya devam edecektir.Hayırlı olsun.
Saygılar.

DarknumiÇevrim Dışı

Özel Üye
DarknumiÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Aralık 2008 09:35
Abi ben gt çiftimi çıkarıyorum sen ekliyorsun gt karmada çok sorun yaratıyor.

baris.aydinÇevrim Dışı

baris.aydinÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Aralık 2008 09:56
[QUOTE=enginkoc34]Yeni balığın gerçekten çok güzel.Hayırlı olsun.Küçük balıkları avlamaya devam edecektir.Hayırlı olsun.
Saygılar.
[/QUOTE]
Engin,Numan çok teşekkürler. Diğer balıklar,ölenlere göre daha büyük ve daha agresifler.Gt'nin ölen balıkları kovaladığına şahit olmuştum. Ama Teksası kovalamaya kalktığında Teksas'ın o boyuna rağmen Gt'ye kabardığına şahit oldum. Eğer tekrar ölüm olursa balığı arkadaşıma satabilirim.Elimdeki küçük Gt'nin cinsiyetinden tam emin olsam büyüğü çıkartmam daha kolay olacak. Ama elimdeki küçük Gt'nin dişimi erkek mi olduğunu bilmiyorum :(
Birde Denizli'de GT bulmak, hele birde bu formda bulmak inanılmaz güç. Belki Murat'ın veya Numan'ın GT'si kadar alımlı olmasa da bulabildiğim en iyi 2 GT'ye sahibim. Biri büyük olan, diğeri ise küçük olan.
Ölümler ise, Ben Denizli'de yokken akvaryumun ışığı devamlı kapalı kaldığı zamanda olmuş.3 gün ışık ve yem olmayınca sanırım GT kıyıma başlamış.
Elbetteki küçük balıkta olsa, can candır.Sakın cani,sadist falan olduğumu düşünmeyin. Ama kaybettiğim tetrazon ve silver shark'a bakınca, elimdeki gt'yi geri vermek istemedim.İstanbul,Bursa,Ankara gibi şehirlerde yaşayanlar GT'yi çok rahat bulabilirler belki.Ama benim gibi küçük şehirde yaşayanlar balık bulmanın zorluğunu bilirler.Eğer bu şehirde birazcık araştırmayla güzel bir GT bulailiyor olsaydım, inanki şimdiye ya balığı teslim etmiştim, yada hiç almamıştım.Ama kırk yılda bir düzgün balık bulunan bir yerde bazı ölümleri istemeye istemeye göz ardı etmeyi öğreniyor insan.
Saygılar.

baris.aydinÇevrim Dışı

baris.aydinÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Aralık 2008 09:58
[QUOTE=Darknumi]Abi ben gt çiftimi çıkarıyorum sen ekliyorsun gt karmada çok sorun yaratıyor.[/QUOTE]
Numan sendeki çiftmiş.Bendeki tek erkek.

sadhinÇevrim Dışı

Özel Üye
sadhinÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Aralık 2008 10:24
[QUOTE=Really]
FH dişi gibi görünüyor. Bunun etkisi ile bir süre sorun çıkmayabilir ama ileride büyük olasılıkla çıkar. Zaten o tank tek jag veya FH için önerilen boyutta. Bence bu işe girişmeyin.
[/QUOTE]

Umut Bey FH baya kafa yapmış dişide bu yaşta bu kadar kafa yapabilme olasılığı varmı? Jag alırsam belirttiğim gibi akvaryumu büyütme koşuluyla alıcam. Barış Bey in gt sini görünce inanın benim gt den soğumaya başladım öyle bi tane bulsam akvaryumu hiç sorun etmem anında ideal boyutlarına büyütürüm.

rastlantısalÇevrim Dışı

Özel Üye
rastlantısalÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Aralık 2008 11:20
Merhaba Arkadaşlar.

[QUOTE=enginkoc34]Ümit ne şanslısın bak o balık Türkiyede sadece iznikte var.Ben onu başka derelerdede gördüm gibi geliyor ama.Davranış şekilleri nasıl?Diğer balıklar onlara sataşıyormu yoksa kendilerini zor durumlarda saklayabiliyorlarmı?
Saygılar.
[/QUOTE]

Engin bu balık oldukça geniş alanlara yayılmış. Görmüş olma ihtimalin var. Ancak çeşitliliğide çok. Tüm gobilerde olduğu gibi genelde biryerlere tutunup kalıyorlar. Kendi boyundaki balıklar ilişmiyor. Kendinden küçük balıklara saldırıyorlar. Balıklar fevkalade hızlı.

Barış, balıkların çok güzel. Bilhassa zebraya bittim. GT telefonda dediğin kadar güzelmiş.

Saygılarımla.
rastlantısal2008-12-15 11:31:48