Ülkemize gelen ilangi adındaki canlıların gerçek türünün araştırılması

statistician06Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2011 11:41
Red rainbow, ilangi , kasakalawe , namasiler ... topu topu maksimum en revaşta 10 farklı türde balık :)
Bunların sizce ömrü ne kadar devam edecek, ne kadar süre daha beğenilecek ve ne kadar popüler olacak vs..?  
Artık moliro ,ikola , bemba ve dubois nerdeyse malaviler gibi oldu hani o türleri besliyoruz da isteyerek ve zevkle değil,bir modaya uyuyoruz ve gidiyoruz.
Tropheus'un ömrü ne olacak 2006 da ne idi foruma üye olan arkadaşlar bu 6 yıllık süreci yorumlayabilir mi ve 6 yıl sonra ne olacak?
Bu konu da bence önemli.. 6 yıl sonra beslemeye devam edecek miyiz tropheuslarımızı ?
2006-2007 de üye olup foruma yorum yazan kim kaldı site de ? Eski yazılara  bakınca tropheusun vaziyeti epeyli değişmiş gibi geliyor bana. Saygılar.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Burak BULUTÇevrim Dışı

İl: Izmir
Burak BULUTÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2011 12:45
[QUOTE=GÜVEN]Bir Könningss' tir gidiyor. Ne diyecek yani Evet popülasyon azaldı. En başta Almanlar dahil olmak üzere Ticari zihniyetler ona benziyen balıkları aynı adla piyasaya sürüyor. Gerçek İlangi yok denecek kadar az. Özel alıcılara veriyorlar ancak mı diyecekti? Biraz düşünürsek böyle bir şeyi konumu itibari ile asla söylemeyeceğini anlarız.

Bu konuyu bilen biliyor. Somut delillermi istiyorsunuz herkezin önünde duruyor kanlı canlı
Onun dışında belge evrak mı bekliyorsunuz? Yada köningss gibilerinin resmi açıklamalarını mı
Dost sohbeti dışında böyle açıklamalar yapamayacağını anlamış olmalıyız değil mi

Ha Bu arada birilerinin maşası arkadaşlar sıkıyorsa bana tehditvari özel mesaj atsın da görelim diyorum başka bir şey de demiyorum.

[/QUOTE]

Güven abi resmen zihnimi okuyup buraya yazmışsın harika bir tespit gerçekten tebrik ederim.

[QUOTE=KILIÇ]Aslında bu demek oluyor ki; internette bulduğumuz her bilgiye güvenmeyeceğiz. Yurtdışı forumlar da dahil, çoğu yerde Konings'in böyle bir söylemde bulunduğuna dayanarak tezler uçuşuyor. Bu konuda çok fazla bilgi kirliliği de olduğu yadsınamaz bir gerçek. Piyasada gerçekten kalitesiz birçok İlangi türü olduğu gerçeğinin yanında, "Türkiye'de İlangi yok" gibi çok iddialı savları da havada çürütecek güzellikte İlangi'ler olduğunu görmeye başlıyoruz. Hele bir ağabeyimizin İlangileri var ki; ileride onların tanıtımlarını esirgemeyerek, tüm arkadaşlarımızla paylaşacağını umuyorum.
Saygılar...
[/QUOTE]

Ümit abi haklısın şu anda forumda aktif olarak bulunan ilangi yellow konuları arasında şahsım olarak beğendiğim bir kaç konu var onlar haricinde ki İlangi Yellow konularına ise özelden fikir almak amacı ile yorum yapmam rica ediliyor bende akvaryum dekoru ve su şartları üzerine yorumlar yapıyorum balıkların formu ve orjinalliği hakkında tek kelime etmiyorum insanları kırmamak adına.

Ama forumda gerçekten aktif bir konu var ki kalite tartışılmaz.

andoriellÇevrim Dışı

İl: Antalya
andoriellÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2011 15:09

Selam arkadaşlar.Bu işin giderek bir kısır döngüye döndüğünün sanırım herkes farkında. Orjinal ilangi yok diye birşey yokmuş. Ad koniks i refarans gösteren arkadaşlar cevabından memnun olmamış olabilirler ancak durum böyle. Ve burada olay yavaş yavaş orjinal ilangi şunlarda vara dönüşmeye başladı. Bence bu çok yanlış bir durum. Ben başından beri forumda birsürü arkadaşımızda ilangi yellow un olduğunu savundum. Ama asla isim vermedim. Şuan yapılan ise reklamdan başka birşey değil. Bırakın herkes kendi reklamını kendisi yapsın. Bu konunu açılış amacı belli. Ve en bilgili ağızdanda cevaplar geldi. Onun için haksızlık yapılmaması adına başkalarının balıklarını övmeyelim. En azında bu konuda. Herkesin kendi tanıtımı var ,imkanları var reklamını kendi tanıtımında yapsın. Saygılar...

andoriell2011-06-02 15:28:14

varol07Çevrim Dışı

Özel Üye
varol07Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2011 15:34

Bu konunun amacını çok anlamış değilim. Ama hep savunduğum bir düşüncem oldu bu hobide (En güzel renkli, en orjinal ve saf balığın sahip olduğumuz balık olduğu).

Bunun dışında bu konuda adı geçen ve ne tür olduğu belirsiz olduğu savunulan balıklara sahip olan arkadaşların kendilerini bu konuyu okuduktan sonra nasıl hissedeceklerini düşünmeden yazı yazılması üzücü bi durum.
Herkez balığına daha iyi ortamı nasıl sağlarım diye düşünmeli. Araştırmalar bu yönde olmalı.
Bu tür tartışmaların hobimize katkı yaptığını düşünmüyorum.
Saygılar.

varol072011-06-02 15:35:31

Burak BULUTÇevrim Dışı

Burak BULUTÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2011 16:12
[QUOTE=andoriell]

Selam arkadaşlar.Bu işin giderek bir kısır döngüye döndüğünün sanırım herkes farkında. Orjinal ilangi yok diye birşey yokmuş. Ad koniks i refarans gösteren arkadaşlar cevabından memnun olmamış olabilirler ancak durum böyle. Ve burada olay yavaş yavaş orjinal ilangi şunlarda vara dönüşmeye başladı. Bence bu çok yanlış bir durum. Ben başından beri forumda birsürü arkadaşımızda ilangi yellow un olduğunu savundum. Ama asla isim vermedim. Şuan yapılan ise reklamdan başka birşey değil. Bırakın herkes kendi reklamını kendisi yapsın. Bu konunu açılış amacı belli. Ve en bilgili ağızdanda cevaplar geldi. Onun için haksızlık yapılmaması adına başkalarının balıklarını övmeyelim. En azında bu konuda. Herkesin kendi tanıtımı var ,imkanları var reklamını kendi tanıtımında yapsın. Saygılar...

[/QUOTE]

Bu konuya hiç kimse orjinal ilangi yellow YOK demedi. Yok denecek kadar az denildi. Forumda bu balıklara sahip olan bir kaç üye var bunu tartışmamız yanlış ama sizin dediğiniz gibi bırakalım da insanlar kandırılmaya devam mı etsin bunu mu istiyorsunuz. İstediğiniz bu ise bunu açıkça belirtin.

Kimsenin balığı övülmüyor aslada isim verilmiyor. Ben tek seferde balığa 2 bin 3 bin tl veriyorum doğal olarak gelen balığında orjinal ilangi yellow olmasını istiyorum şimdi siz bana bu konuyu kapatın aldınız cevabınızı derseniz bana hakaret etmiş olursunuz. Çünkü benim ağzım çok yandı bu konudan.

Ayrıca daha ortada tam anlamıyla bir şey yok ve size şunu şiddetle öneriyorum fazla uzağa gitmenize gerek yok tanıtım forumlarına girip İlangi Yellow tanıtımlarını tek tek gezin lütfen eğer vicdanınız elverir de bunların hepsi ilangi yellowdur diyebilirseniz burada ben susarım.

O noktadan sonra söylenecek söz kalmaz çünkü.

Saygılar...

[QUOTE=varol07]

Bu konunun amacını çok anlamış değilim. Ama hep savunduğum bir düşüncem oldu bu hobide (En güzel renkli, en orjinal ve saf balığın sahip olduğumuz balık olduğu).

Bunun dışında bu konuda adı geçen ve ne tür olduğu belirsiz olduğu savunulan balıklara sahip olan arkadaşların kendilerini bu konuyu okuduktan sonra nasıl hissedeceklerini düşünmeden yazı yazılması üzücü bi durum.
Herkez balığına daha iyi ortamı nasıl sağlarım diye düşünmeli. Araştırmalar bu yönde olmalı.
Saygılar.

[/QUOTE]

İnsanların elinde ki balığın sahte olduğunu bilmesi sizce üzücü bir durum mu? Yani birine kardeşim seni kandırmışlar bu balığın orjinali budur sana yanlış balık vermişler dediğimiz de o kişiye kötülük mü yapmış oluyoruz anlayamadım. 
Not: Kimseye senin balığın orjinal değil demedik diyeceğimizi de sanmıyorum. Merak eden girer konuya okur ve araştırır kararını kendisi verir. Biri ancak bana sorarsa o zaman ben bilgim dahilinde düşüncemi belirtirim.

Ayrıca konunun sürekli kapatılmaya yönelik olarak yazılanları da anlamakta zorlanıyorum. Burası bir paylaşım platformu bu balığın orjinali ne ise bizler onu beslemek istiyoruz ben neden ilangi yellow beslemiyorum çünkü elimdekilerin formundan kesinlikle memnun değildim. Alan arkadaşa konuyu gösterdim oku araştır dedim ve durumu da anlattım buna rağmen severek kabul etti bu kişi balığın rengine ve formuna göre karar verdi benim için orjinalliği önemli değil dedi. Şimdi bu tartışmalar ışığında bu kişi gibi düşünenler var ise sözümüz yok ama diğer insanların gerçeği öğrenmesinden neden bu kadar rahatsızlık duyuluyor anlayamadım.

Arkadaşlar biraz uslup olarak sert olmuş olabilir kusurumuz varsa affola.
Burak Bulut2011-06-02 16:23:15

andoriellÇevrim Dışı

andoriellÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2011 16:50
Burak kardeşim.Önceki yazdıklarımada bakarsan eğer ben forumdaki her ilanginin orjinal olmadığınıda yazdım.Ama senin bir yazın vardır dikkatini çekersem. Birgün gerçek ilangisi olan biri tanıtım yaparsa ne olacak gibilerinden. Bu söze göre senin o anda kimsede orjinal ilangi olmadığını düşündüğünü çıkarıyorum.Şimde diyorsun var ilangi kimse yok demedi. Ha ben boşuna yırtındım zamandında. Yazılanlar belli çizilenler belli.   (Sonrası genel)Forumu takip eden insanlar zaten kimin bilgili olduğunu biliyorlardır. Takip etmeyen adamda bu yazıları okusa aklı tamamen karışır. Onun için herkes gözüyle beğendiği balığı alsın.Anaçlarını görmeden balık almasın. İnsanlara tavsiye etmemiz gereken bunlar olmalı. Birisi sorarsa kişisel fikrini öyle söylemeliyiz.Yoksa burdan falancanın balığı orjinal  birde filancanın ,onun dışında orjinal görmedim dersen bu adaletsizlik olur. Hiç kimse kimsenin balığına orjinal deme hakkına sahip değildir. (Bu arada bu yazdıklarım geneldir üzerinize alınmayın lütfen) 
''şu bir gerçek ilangi yellow olmayan bir balığa ilangi yellow olarak tanıtım açılması şu an için normal olabilir fakat bir gün birisi elinde orjinal ilangi yellowlarla ortaya çıkıp tanıtım açtığında bunca insanın vebalini kim alacak bilemiyorum.'' Burak beyin yazdığı cümle birebir.andoriell2011-06-02 16:53:29

varol07Çevrim Dışı

Özel Üye
varol07Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2011 16:59
[QUOTE=Burak Bulut] [QUOTE=andoriell]

[/QUOTE]

Bu konuya hiç kimse orjinal ilangi yellow YOK demedi. Yok denecek kadar az denildi. Forumda bu balıklara sahip olan bir kaç üye var bunu tartışmamız yanlış ama sizin dediğiniz gibi bırakalım da insanlar kandırılmaya devam mı etsin bunu mu istiyorsunuz. İstediğiniz bu ise bunu açıkça belirtin.

Kimsenin balığı övülmüyor aslada isim verilmiyor. Ben tek seferde balığa 2 bin 3 bin tl veriyorum doğal olarak gelen balığında orjinal ilangi yellow olmasını istiyorum şimdi siz bana bu konuyu kapatın aldınız cevabınızı derseniz bana hakaret etmiş olursunuz. Çünkü benim ağzım çok yandı bu konudan.

Ayrıca daha ortada tam anlamıyla bir şey yok ve size şunu şiddetle öneriyorum fazla uzağa gitmenize gerek yok tanıtım forumlarına girip İlangi Yellow tanıtımlarını tek tek gezin lütfen eğer vicdanınız elverir de bunların hepsi ilangi yellowdur diyebilirseniz burada ben susarım.

Saygılar...

[QUOTE=varol07]

Saygılar.

[/QUOTE]

İnsanların elinde ki balığın sahte olduğunu bilmesi sizce üzücü bir durum mu? Yani birine kardeşim seni kandırmışlar bu balığın orjinali budur sana yanlış balık vermişler dediğimiz de o kişiye kötülük mü yapmış oluyoruz anlayamadım. 
Not: Kimseye senin balığın orjinal değil demedik diyeceğimizi de sanmıyorum. Merak eden girer konuya okur ve araştırır kararını kendisi verir. Biri ancak bana sorarsa o zaman ben bilgim dahilinde düşüncemi belirtirim.

Ayrıca konunun sürekli kapatılmaya yönelik olarak yazılanları da anlamakta zorlanıyorum. Burası bir paylaşım platformu bu balığın orjinali ne ise bizler onu beslemek istiyoruz ben neden ilangi yellow beslemiyorum çünkü elimdekilerin formundan kesinlikle memnun değildim. Alan arkadaşa konuyu gösterdim oku araştır dedim ve durumu da anlattım buna rağmen severek kabul etti bu kişi balığın rengine ve formuna göre karar verdi benim için orjinalliği önemli değil dedi. Şimdi bu tartışmalar ışığında bu kişi gibi düşünenler var ise sözümüz yok ama diğer insanların gerçeği öğrenmesinden neden bu kadar rahatsızlık duyuluyor anlayamadım.

[/QUOTE]
Siz saf ilangi yellow edinmek istediğinizini söylüyorsunuz ama ilangi yellowun neslide azalıyomuş nasıl edinmeyi düşünüyosunuz.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2011 17:01

KESTO2011-06-02 17:17:12

Burak BULUTÇevrim Dışı

Burak BULUTÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2011 17:10
[QUOTE=andoriell]Burak kardeşim.Önceki yazdıklarımada bakarsan eğer ben forumdaki her ilanginin orjinal olmadığınıda yazdım.Ama senin bir yazın vardır dikkatini çekersem. Birgün gerçek ilangisi olan biri tanıtım yaparsa ne olacak gibilerinden. Bu söze göre senin o anda kimsede orjinal ilangi olmadığını düşündüğünü çıkarıyorum.Şimde diyorsun var ilangi kimse yok demedi. Ha ben boşuna yırtındım zamandında. Yazılanlar belli çizilenler belli.   (Sonrası genel)Forumu takip eden insanlar zaten kimin bilgili olduğunu biliyorlardır. Takip etmeyen adamda bu yazıları okusa aklı tamamen karışır. Onun için herkes gözüyle beğendiği balığı alsın.Anaçlarını görmeden balık almasın. İnsanlara tavsiye etmemiz gereken bunlar olmalı. Birisi sorarsa kişisel fikrini öyle söylemeliyiz.Yoksa burdan falancanın balığı orjinal  birde filancanın ,onun dışında orjinal görmedim dersen bu adaletsizlik olur. Hiç kimse kimsenin balığına orjinal deme hakkına sahip değildir. (Bu arada bu yazdıklarım geneldir üzerinize alınmayın lütfen) 
''şu bir gerçek ilangi yellow olmayan bir balığa ilangi yellow olarak tanıtım açılması şu an için normal olabilir fakat bir gün birisi elinde orjinal ilangi yellowlarla ortaya çıkıp tanıtım açtığında bunca insanın vebalini kim alacak bilemiyorum.'' Burak beyin yazdığı cümle birebir.[/QUOTE]

Bakın yakın düşüncelerle yazıyoruz bende kimsenin balığına orjinal değil demem ancak fikrim sorulursa bunu beyan ederim çünkü buna hakkımız yok. Bahsettiğiniz cümle biraz geniş kapsamlı olmuş olabilir daha dikkatli yazmaya özen gösteririm bu konuda hakkınız var.

Fakat yine söylüyorum bir kaç kişi haricinde cidden doğru dürüst ilangi yellow yok. Ayrıca bakın birde şöyle bir durum var Danizli'de salih abi var elindeki balıkları görseniz inanılmaz güzellikteler ama o foruma üye falan değil mesela. Balık var ama forumda tanıtımı yapılanlar üzerine konuşuyoruz.

Özel Üye
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2011 17:12

Balığına güvenen yada kabullenen zaten tanıtım yapıyor hani burda insanların içi siniyorsa o balığı beslemeye devam ediyor , ama ya bir de bilmediği halde besleyenler var . İşte bu nokta da o insanlara burası bir fener oluyor.

Burak BULUTÇevrim Dışı

Burak BULUTÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2011 17:17
[QUOTE=varol07][QUOTE=Burak Bulut] [QUOTE=andoriell]

[/QUOTE]

Saygılar...

[QUOTE=varol07]

Saygılar.

[/QUOTE]

[/QUOTE]
Siz saf ilangi yellow edinmek istediğinizini söylüyorsunuz ama ilangi yellowun neslide azalıyomuş nasıl edinmeyi düşünüyosunuz.
[/QUOTE]

Orjinal İlangi olarak gördüğüm ve ilangi yellow özelliklerini üzerinde taşıyan ve benimde form olarak beğendiğim balıkların anaçlarını satan olursa almak kaydıyla sahip olmayı düşünüyorum.

Bir çok bağlantım var ve herkes orjinal İlangi Yellow aradığımı biliyor yeri zamanı geldiğinde eğer ki bahsettiğim unsurlarda balığı bulursam alacağım.

Cagdas OZDOGANÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Bolu
Cagdas OZDOGANÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2011 17:57
[QUOTE=bjk06]Red rainbow, ilangi , kasakalawe , namasiler ... topu topu maksimum en revaşta 10 farklı türde balık :)
Bunların sizce ömrü ne kadar devam edecek, ne kadar süre daha beğenilecek ve ne kadar popüler olacak vs..?  
Artık moliro ,ikola , bemba ve dubois nerdeyse malaviler gibi oldu hani o türleri besliyoruz da isteyerek ve zevkle değil,bir modaya uyuyoruz ve gidiyoruz.
Tropheus'un ömrü ne olacak 2006 da ne idi foruma üye olan arkadaşlar bu 6 yıllık süreci yorumlayabilir mi ve 6 yıl sonra ne olacak?
Bu konu da bence önemli.. 6 yıl sonra beslemeye devam edecek miyiz tropheuslarımızı ?
2006-2007 de üye olup foruma yorum yazan kim kaldı site de ? Eski yazılara  bakınca tropheusun vaziyeti epeyli değişmiş gibi geliyor bana. Saygılar.
[/QUOTE]

Vallaha Buğra ben sana katılmıyorum.Sen benim balıkları biliyorsun. Ben bu balıkları 2 sene önce hususi kalkıp Sarıyere kadar giderek elden ve beğenerek aldım. O zamanlar moliro pek yaygın değil.Sırf moliro almak için 4 ay bekledim. İlangi veya red rainbow alma sansım olduğu halde.Ben bunu beğenmişim bunu beslemek istedim. Halada molirodan daha güzel renkli tropheus olduğunu düşünmüyorum.Bu benim zevkim. Ayrıca artık her petshopta ikola ,bemba var,ama herzaman söylerim ikolanın yeri baskadır.
Kib arkadasım.

bar0nÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
bar0nÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2011 18:18
[QUOTE=ZeUss] http://trophs.com/forums/index.php?showtopic=5463

Şu adamın balıklarına bir bakarmısınız. ?
Anladıgım kadarıyla 1999 da özenmeden çekmiş yayınlamış  bun resimleri şuanda afrikadan gelen 
vasat ilan giler nerdne türedigini soruyor.

diyer bir forumda ilangilerin çıktıgı bölge çok telikeli bir bölge imiş ve oradan balık çıkarmak büyük hayati risk ve büyük büççe istiyormuş ve toplayıcılar ithalatçılara götürmesi zor imiş uzun yol imiş bu yorumu okudum. ?

not : Bu resimdeki ilangiler örenk alınan türden benim iddam yok başka yerlere çekile bilir
yazılarım onun için ben susuyorum birkaç resim ekliyorum ben çok begendim.
[/QUOTE]

Aynı balık bendede vardı ? :)) Sattık hatamı ettik ve bu balıklar  ithalattan geldi 1 hafta ıcınde yem'e alıstırdım şansımın yardımıyla 4 dişi tüpçüklü'idi tam 25 günde tekrar sattım çünki karardıkları zaman ayar oluyordum.

ILK GELDIKLERI HAFTA.

[VID]http://www.dailymotion.com/video/xherni_f0-ilangi-2e6d_animals[/VID]

3NCU HAFTA YANI SATILDIKLARI ZAMAN.

[VID]http://www.dailymotion.com/video/xhmlok_ilangy-2e6d_animals[/VID]

Özel Üye
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2011 18:53
[QUOTE=Çağdaş 78] [QUOTE=bjk06]Red rainbow, ilangi , kasakalawe , namasiler ... topu topu maksimum en revaşta 10 farklı türde balık :)
[/QUOTE]

Vallaha Buğra ben sana katılmıyorum.Sen benim balıkları biliyorsun. Ben bu balıkları 2 sene önce hususi kalkıp Sarıyere kadar giderek elden ve beğenerek aldım. O zamanlar moliro pek yaygın değil.Sırf moliro almak için 4 ay bekledim. İlangi veya red rainbow alma sansım olduğu halde.Ben bunu beğenmişim bunu beslemek istedim. Halada molirodan daha güzel renkli tropheus olduğunu düşünmüyorum.Bu benim zevkim. Ayrıca artık her petshopta ikola ,bemba var,ama herzaman söylerim ikolanın yeri baskadır.
Kib arkadasım.
[/QUOTE]

Çağdaş abi bende seviyorum hani bende o kadar besledim hala da beslerim hani onu demek istemiyorum topu topu 10 tür var tropheus da ,bu tropheus sevdası ne olacak ne gelişecek 6 yıl önce kimler vardı kimler olacak benim sorum genel .Yoksa moliro kadar vucutun tamamiyle renk sergileeyen balık yok ,green06 mustafa beyin cinsiyet bölümüne açtığı bir konu da var onun balıklara da bayıldım mesela ne rrk ne ilangi tutar bence yerini. Yanlış anladılıp üzmek istemem seni.