Ülkemize gelen ilangi adındaki canlıların gerçek türünün araştırılması

andoriellÇevrim Dışı

İl: Antalya
andoriellÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Mayıs 2011 23:06
[QUOTE=bjk06]Ahmet bey, çığırtkan diye nitelendirdiğin insanları yazar mısın buraya ? Yaz herkes bilsin kim çığırtkan yaz hadi ,insanları karalamak bu kadar kolay mı ya!!![/QUOTE]
Türkiyede ilangi yellow yoktur diyen herkese diyorum.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

emrbilginÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
emrbilginÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Mayıs 2011 23:10
Ahmet bey, anlatamıyormuyum anlamıyormusunuz gibi kelimeler pek hoş olmuyor.
Hepimiz bu şekilde yazabiliriz ama yazı olarak yazdığımızda karşıdan okuyunca birbirimizi üzeriz olacağı bu.
Bana verdiğiniz cevaba baktığım zaman 2 mesajımıda ya iyice okumadığınız yada birşeylere kızgınlığınız sebebiyle sadece kafanızda olan şeyleri yazdığınızı görüyorum.
Benim bu konudaki mesajlarım okunduğu takdirde amacım anlaşılacaktır.

Hayırlı akşamlar diliyorum.

COBRAÇevrim Dışı

İl: Ankara
COBRAÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Mayıs 2011 23:17
[QUOTE=andoriell]
 Ayrıca ülkemizde bir sürü tanganyika göl bilimci varmış. Gözlerim yaşardı.[/QUOTE]

[QUOTE=andoriell]Arkadaşlar şu kaynaklarınızı paylaşında bizde öğrenelim gerçekleri.  Araştırmayı herkes yapar. Ama doğru ve gerçek araştırmayı herkes yapamaz. Savunduğunuz her şeyin güçlü bir dayanağı olması lazım. Varsa güçlü dayanaklarınız buyrun paylaşın. Yoksa ben şöyle araştırdım böyle araştırdım demekle birşey olmuyor. Tekrardan üstünü çizmek istiyorum. Ben Türkiyede ilangi adından satılan tanıtılan balıkların hepsi ilangidir demiyorum. Ama Türkiyede ilangi yok. Soyları tükeniyor. Vay efendim ilangi yellow 7 /24 sapsarı gezer, Öyle olamayanlar ilangi değildir. Ben bunlara karşıyım. Özelliklede bu ilangiye karşı olan tutumdan çok rahatsızım. piyasada red kasanga diye birsürü balık alındı satıldı. İnsanlar dolandırıldı. Kimsenin gıkı çıkmadı . Red chipimbi chimba moliro die balıklar birbirine girdi hiç kimse böyle uzun bir tartışma olmadı. Ama ne hikmetse ilangi olunca konu işler böyle sarpasardı. Daha öncede dediğim gibi meyve veren ağaç taşlanır. Şuan burdaki bazı arkadaşlarımız malesef taşlayan grupta.  Konu saptırma kişisel saldırıda bulunma gibi cümlelerle bana söylemde bulunan arkadaşlar kendilerine önce bir baksın.Benim savunduğum şey az önce yazdığım şeydir. Bu forumda 50 tane çok güzel Red rainbow kasanga var.Ama 50 taneside aynı değil. 50 Tane kasakalawe var. Ama 50 side bir değil.Nasıl her insanın bir dış görünüşü varsa.Bu balıklarında birbirlerinden farklılıkları olacaktır.Bazen patavatsız ve agrasif konuşabiliyorum. Gerçekten içten olan arkadaşlarımdan özür dilerim. Ama burada dönen oyunun farkına varılması gerekiyor.[/QUOTE]

Ahmet Bey kısa yazacağım amacım doğruyu bulmak.Bir önceki yazılarınızda millet sanki göl bilimci gibi konuşuyor demiştiniz.Zannerdersem bu cümleniz göl bilimcilere duyduğunuz saygıyı ve onlara olan inanırlığınızı özetleyen bir cümleydi, yoksa benmi yanlış algıladım?

Durum böyle iken dünya çapında isim yapmış olan Add Konings ve Peter Schukupe göl bilimci değil mi?Benim bildiğim üzere göl bilimciler ve bu şahısların söylemleri  çok sağlam kaynaklar.En azından bu şahısların söylemleri bile olayı özetliyor olmalı.

Hatırlatmak adına.

Ad KONINGS; ''12 yıl öncesine göre son yaptığım dalışlarda hiç sarı İlangi göremedim, balıklar artık daha kahverengi''

Peter SCHUPKE; ''İlangilerin yakalandığı bölgede azalmalarıyla, komşu popülasyon olan Chilangalar tarafından bölge ele geçirildi ve azalan ilangilerin bölgelerine giren chilangalarla eşleşmesiyle o meşhur sarı gövdeli ilangi ırkı turuncu rengi almaya başladı, yakın bir zamanda da sarı ilangiler kaybolacak''

Şimdi gerçekleri yazmak çığırtkanlıksa çok şükür ki çığırtkanım.
COBRA2011-05-26 23:18:24

andoriellÇevrim Dışı

andoriellÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Mayıs 2011 23:18
[QUOTE=emrbilgin]Ahmet bey, anlatamıyormuyum anlamıyormusunuz gibi kelimeler pek hoş olmuyor.
Hepimiz bu şekilde yazabiliriz ama yazı olarak yazdığımızda karşıdan okuyunca birbirimizi üzeriz olacağı bu.
Bana verdiğiniz cevaba baktığım zaman 2 mesajımıda ya iyice okumadığınız yada birşeylere kızgınlığınız sebebiyle sadece kafanızda olan şeyleri yazdığınızı görüyorum.
Benim bu konudaki mesajlarım okunduğu takdirde amacım anlaşılacaktır.

Hayırlı akşamlar diliyorum.
[/QUOTE]
Haklısınız Emrullah bey üslubum için özür dilerim. Ancak sizde beni hoşgörün burada çok büyük bir haksızlık yapılıyor.

statistician06Çevrim Dışı

Özel Üye
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Mayıs 2011 23:21
Ahmet bey ,ne yapılırsa yapılsın burda insanlara çığırtkanlık yapıyorsunuz deme hakkınız var mı ?
Bildiklerinizi açıklayın öğrenelim ama açıklayamıyorsanız o sıfat size döner.

andoriellÇevrim Dışı

andoriellÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Mayıs 2011 23:27
[QUOTE=bjk06]Ahmet bey ,ne yapılırsa yapılsın burda insanlara çığırtkanlık yapıyorsunuz deme hakkınız var mı ?
Bildiklerinizi açıklayın öğrenelim ama açıklayamıyorsanız o sıfat size döner.
[/QUOTE]
Tamam kardeş Ben ilangi çığırtkanıyım. Türkiyede birkaç arkadaşımızda  ilangi yellow vardır.

ruffles05Çevrim Dışı

Özel Üye
[B]6353,2[/B]
İl: Adana
ruffles05Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Mayıs 2011 23:30
Kerem bey Ad konings bu cümlelerinin geçtiği makale yada kitap yada her neyse onun linkini atabilir misiniz buraya? Sormamın mutlak amacı akabinde vede öncesinde de neler söylediğini merak ediyorum.Çünkü bunun söylendiğini söyleyen arkadaşın linkini ilk sayfada atmıştınız o arkadaş da bir link atmamış.Bir forum referansımız değil sanırım nasıl başka ülkelerde de bu başlık bilimsel bir referans olmıcaksa.

andoriellÇevrim Dışı

andoriellÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Mayıs 2011 23:31
Kerem bey Ad KONINGS in makalesini bizimlede paylaşırmısız acaba. Ben sitesinde bulamadımda.

Özel Üye
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Mayıs 2011 23:33
Ahmet hocam bu  tür yazılara gerek yoktu. Neys,saygılar herkese.

andoriellÇevrim Dışı

andoriellÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Mayıs 2011 23:53
http://www.cichlidae.com/articles/default.php?type=article
Buyrun arkadaşlar adamın makalaleri yardım edinde beraber bulalım.

ruffles05Çevrim Dışı

Özel Üye
[B]6353,2[/B]
ruffles05Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Mayıs 2011 23:56
Ve işin acı ve komik tarafı bu sayafada referans olarak gösterilmiş arkadaşa  nasıl bizim forumumuzda bir yol katetmiş bir yerlere gelmiş bir özel üye gibi rütbe alan bir insan mı acaba diye baktığımda, bu yazıyı yazan arkadaş 2010  14 ocak kayıt olmuş 2010 20 ocak bu başlığı açmış ve 1yıldan fazla süredir aynı forumda açtığı başlık dahil  toplam 3 tane mesajı var.Bu mudur bizim referensımız..

Özel Üye
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 27 Mayıs 2011 00:03
[QUOTE=ruffles05]Ve işin acı ve komik tarafı bu sayafada referans olarak gösterilmiş arkadaşa  nasıl bizim forumumuzda bir yol katetmiş bir yerlere gelmiş bir özel üye gibi rütbe alan bir insan mı acaba diye baktığımda, bu yazıyı yazan arkadaş 2010  14 ocak kayıt olmuş 2010 20 ocak bu başlığı açmış ve 1yıldan fazla süredir aynı forumda açtığı başlık dahil  toplam 3 tane mesajı var.Bu mudur bizim referensımız.. [/QUOTE]
Semih hocam referans olarak
fishing4exotics  bu arkadaş gösterilmedi , konuşulanlar hep çevrilmeye çalışıldı. Yani o kişi kaç forum başlatmış kaç yorum yapmış gibi istatistiksel rakamlar sizin tezini desteklemez. O bir başlık açmış ordaki konuşmalar çevrildi. Varsa başka yerler onları da çeviririz tarafsız olarak.

ruffles05Çevrim Dışı

Özel Üye
[B]6353,2[/B]
ruffles05Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 27 Mayıs 2011 00:11
Yok buğra abi yanlış anlaşıldım benim tezim falan  yok.Ama add  koningsin bu lafı söylediğini örneklemek için bu link verilmişti, bu adam add koning bunu söyledi demiş, ama delinin biri ortaya bir taş atmış izlenimi veriyor bu adam.Amacım gerçekten add koning bunu söylediyse hadi arkadaşlar sarı mı yalan oldu internette bakarsınız bundan sonra  hoppaa dememiştir mutlaka. Bu yazının arkası ve önü vardır mutlaka. Ben bunu merak ediyorum. Eğer sadece ama sadece bu adam bakın arkadaşlar add konings bunu demiştir diyorsa ve add konings bunu dememişse işte o zaman tatlı su kurnazını bulduk galiba.

AverroesÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
AverroesÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 27 Mayıs 2011 00:18
F0 olayına değinmişken, Balın reklam olsun olmasın Lalepetteki İlangiler canlı dünya gözüyle gördüğüm ilangi yellow'a en yakın balıklar ve balıklar Almanyadan gelme:) F0 lara nal toplatır ama. Gidin görün.